Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Ούτε 1, ούτε 2, ούτε 3, αλλά συνολικά 7 γκολ κατάφεραν να βάλουν οι Έλληνες παίκτες που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα του εξωτερικού.
Ένα από τα καλύτερα Σαββατοκύριακα των τελευταίων ετών γνώρισαν, από επιθετικής πλευράς τουλάχιστον, οι Έλληνες παίκτες που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα του εξωτερικού. Και αυτό γιατί έστειλαν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα συνολικά 7 φορές, με τους Τσιμίκα, Όγκμποε, Μπουγαΐδη, Τάτο, Μήτρογλου, Γκέντζογλου και Βασιλείου να βρίσκουν δίχτυα για τις ομάδες τους.

ΑΓΓΛΙΑ
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Το παιχνίδι της Άρσεναλ με την Λέστερ, εκτός έδρας, αναβλήθηκε λόγω του Κυπέλλου.
Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Έβερτον με 2-1.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 5-0 από την Λίβερπουλ.
Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Δύσκολο απόγευμα για τον Έλληνα τερματοφύλακα, ο οποίος δέχθηκε 5 γκολ από την Λίβερπουλ.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ειδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Μπρέντφορντ.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στις καθυστερήσεις του ισόπαλου χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνιδιού με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.
Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 0-0 με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Μπήκε στο 46ο λεπτό της εντός έδρας νίκης με το Ανόβερο με 1-0.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο την ήττα στην έδρα της Κολωνίας με 2-0.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Χέρτα με 2-1.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Βέρντερ Βρέμης.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Φράιμπουργκ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Καϊζερσλάουτερν, αλλά αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Κροτόνε με 2-0.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ξεκίνησε βασικός στην ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Λάτσιο, αλλά αντικαταστάθηκε στο 77'.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπενεβέντο.

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το 0-0 στην έδρα της Τσιταντέλα.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Ήταν εκτός αποστολής στο 0-0 με την Φροζινόνε, εκτός έδρας.
Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Μπρέσια): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με την Κρεμονέζε.

Δημήτρης Σουνας (Μονόπολι): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Παγκανέζε.

Άρης Ροτας (Μονόπολι): Έπαιξε σε όλο το ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Παγκανέζε.
ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ξεκίνησε βασικός στον τελικό Κυπέλλου με την Σταντάρ Λιέγης, η οποία νίκησε στην παράταση 1-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 74'.
Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Έπαιξε σε όλο τον τελικό του Κυπέλλου με την Γκενκ, όπου η ομάδα του κέρδισε με 1-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας 1-1 με την Γκοζτέπε.
Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γκοζτέπε.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Μπολούσπορ, το οποίο έληξε χωρίς γκολ.
Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο το 0-0 με την Μπολούσπορ.
Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Γκαζιάντεπσπορ.
Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αδάνα Ντεμίρσπορ, αλλά έγινε αλλαγή στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στις καθυστερήσεις της εκτός έδρας νίκης με 2-0 στην έδρα της Φεϊρένσε.
Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 83ο λεπτό της ήττας με 2-0 από την Μπενφίκα, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα.
ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε στο 64' του εντός έδρας παιχνιδιού με την Λιόν, στο 84 έκανε το 2-2, αλλά τελικά η Μαρσέιγ γνώρισε την ήττα με 3-2 στις καθυστερήσεις.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γκινγκάμπ.

Γιάννης Χαροντάκης (Αζαξιό): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γκαζελέκ Αζαξιό.
ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Έπαιξε σε όλη τη νίκη με 2-1 επί της Σεβίλλης, εντός έδρας.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Αγωνίστηκε σε όλη τη νίκη επί της Αλμερίας με 2-1.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 5-2 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 4-3 από την Φέγενορντ.
Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Με δικό του γκολ, η Βίλεμ άνοιξε το σκορ στο 2-2 στην έδρα της Τβέντε.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 3-2 επί της Χρόνινγκεν.
ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για το 2-2 στην εδρα της Ρος Κάουντι.
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Ήταν εκτός αποστολής για το 2-2 με την Ρος Κάουντι.
Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για την ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ρος Κάουντι.
Μάριος Όγκμπουε (Χάμιλτον): Πέτυχε πάλι γκολ στο εκτός έδρας 2-2 της Χάμιλτον επί της Ρος Κάουντ, δίνοντας προσωρινά το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1. Έγινε αλλαγή στο 81'.
ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 4-0 επί της Χάποελ Άκρε.
Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Χάποελ Ρα' Ανανά με 3-1.
ΑΥΣΤΡΙΑ
Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ξεκίνησε βασικός στο 5-1 επί της Βόλφσμπεργκερ, αλλά έγινε αλλαγή στο 86'.
ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Με δικό του γκολ η Χάιντουκ ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2 στην έδρα της Όσιγιεκ, με το ματς να λήγει τελικά 3-3.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Τσιμπάλια.
ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας): Έπαιξε σε όλη την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τσέσκε Μπουντεγιόβιτσε.
Θωμάς Βασιλεία (Ολίμπια Πράγας): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού γκολ στη νίκη επί της Τσέσκε Μπουντεγιόβιτσε.
ΠΟΛΩΝΙΑ
Αχιλλέας Πούγγουρας (Άρκα Γκντίνια): Δεν ήταν στην αποστολή για το εην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Γιαγκελόνια.
Μαυρουδής Μπουγαΐδης (Ποντμπεσκίτζιε): Πέτυχε το τελευταίο γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ρουχ Χουρζόφ.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 απ΄την Μάλμε για το Κύπελλο.
ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σίλκεμπουργκ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ντουνάγσκα Στρέντα.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Το παιχνίδι με την Μποτοτσάνι, αναβλήθηκε.
Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Κονκόρντια.
ΑΛΒΑΝΙΑ
Χρήστος Αθανασόπουλος (Λουφτετάρι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σκερντεμπέου.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Μπήκε στο 46ο λεπτό του εκτός έδρας 1-1 με την Βάσας, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλ Ραέντ με 3-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 66ο λεπτό.
ΗΠΑ
Αλέξανδρος Ταμπάκης (Νορθ Καρολάινα): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ρούντις.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Σίντνεϊ με 2-1.

*Η Νιμ του Βλαχοδήμου και η Σλάβια Σόφιας του Στεργιάκη παίζουν σήμερα.