Φενέρμπαχτσε - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 79-81

Μετά από μια ματσάρα, ο Νάντο Ντε Κολό πήρε το κρίσιμο σουτ κι ευστόχησε στη λήξη του αγώνα, για να πάρει η ΤΣΣΚΑ (21-5) την νίκη (79-81) κόντρα στην Φενέρ (18-8), για την 26η αγωνιστική της Euroleague. «Κλείδωσαν» πρωτιά οι Ρώσοι, δεύτερος ο Ολυμπιακός.

Απίστευτο φινάλε στην Τουρκία και νίκη η ΤΣΣΚΑ!

Ο Νάντο Ντε Κολό αποδείχθηκε «ήρωας» για τους Ρώσους, αφού ευστόχησε στο σουτ της λήξης, για να νικήσουν οι φιλοξενούμενοι την Φενέρ (79-81), για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε τον Ολυμπιακό στην δεύτερη θέση της κατάταξης.

Μεγάλη εμφάνιση από Βορόντσεβιτς (17π., 5/5τρ.) και Χίγκινς (15π.). Στους 18 πόντους ο Μέλι και στους 13 ο Βέσελι.

Ο Κώστας Σλούκας σε 24:19 είχε 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη.

Η Φενέρ πήρε ένα προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου (17-9, 6'), αλλά οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ μετά το ανάλογο τάιμ άουτ αφυπνίστηκαν κι έτρεξαν σερί 11-0 (17-20, 9'), για να πάει το δεκάλεπτο στο 23-25. Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Μόσχας συνέχισε σε καλό ρυθμό ρυθμό και πήγε στο +8 (26-34, 14'), για να ροκανίσουν την διαφορά οι Τούρκοι και να μειώσει λίγο πριν το ημίχρονο ο Μέλι (40-41) και ο Ροντρίγκεθ να απαντήσει με τρίποντο από τα 8.5 μέτρα (40-44, 20').

Μετά από ένα 6-0 των γηπεδούχων στην αρχή της τρίτης περιόδου, η Φενέρ έφερε το ματς στα ίσια (46-44, 21') και το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς μέχρι το 30' (58-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο και μέχρι το 35' το ματς συνέχισε στο ίδιο μοτίβο (65-65, 35'), για να πάρει μικρό προβάδισμα η ΤΣΣΚΑ (68-74, 37'). Ο Σλούκας ισοφάρισε εκ νέου (79-79), για να βάλει ο Ντε Κολό το κρίσιμο σουτ στη λήξη του αγώνα (79-81).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ντε Κολό ευστόχησε στο τέλος και έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ. Πέρα από αυτό, οι Ρώσοι είχαν 42.1% στα τρίποντα και 10 λιγότερα λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντε Κολό, που έβαλε το κρίσιμο σουτ και συνολικά μέτρησε 13 πόντους, 8 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 33:24.

Μεγάλο ματς από τον Βορόντσεβιτς, που είχε 17 πόντους (1/1δ., 5/5τρ.), 4 ριμπάουντ και 0 λάθη σε 29:06.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Χάινς και Χίγκινς είχαν από 15 πόντους, με τον Ροντρίγκεθ να προσθέτει 10.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλάιμπερν σε 13 λεπτά έμεινε άποντος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σουτ του Ντε Κολό στην λήξη του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ την ήττα, η ΤΣΣΚΑ τα 11 περισσότερα ριμπάουντ που άφησε τους γηπεδούχους να πάρουν.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το νικητήριο σουτ του Ντε Κολό!

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 40-44, 58-54, 79-81.