Ερυθρός Αστέρας - Χίμκι 70-79

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Χίμκι (10-8) πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι, κάνοντας επιμέρους σκορ 27-16 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα (7-11) με 70-79.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε τις 10 νίκες στη regular season κόντρα στον αξιόμαχο Ερυθρό Αστέρα κι εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης στην Euroleague, έστω κι αν οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στο Aleksandar Nikolic Hall. Η Χίμκι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην τελευταία περίοδο και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στους τελευταίους πέντε αγώνες της στη διοργάνωση.

Ο αγώνας

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με +9 πόντους με το τρίποντο του Νέμανια Ντάνγκουμπιτς (14-5, 4'08") ενώ ο Ντίλαν Ένις διαμόρφωσε το 21-12 με 2/2 βολές στα 48" για το τέλος της πρώτης περιόδου που έκλεισε στο 21-14 για τους «ερυθρόλευκους». Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τη δεύτερη περίοδο με σερί 7-0 (21-21, 12'52") όμως οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τις κακές επιλογές της Χίμκι με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 34-26 με το τρίποντο του Ρότσεστι. Η ομάδα του Ντούσαν Αλιμπίγιεβιτς πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-31 όμως η Χίμκι έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς όταν ο Τζένκινς σκόραρε για τρεις κι έκανε το 37-39 στο 21'57"! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου (62-64, 34'49") όταν οι Χάνεϊκατ και Σβεντ το πήραν... πάνω τους κι έδωσαν λύσεις στην επίθεση των Ρώσων που επικράτησαν με 70-79.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι είχε σε εκπληκτική βραδιά τον Αλεξέι Σβεντ ενώ οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μοίρασαν 17 ασίστ και πέτυχαν μεγάλα σουτ στο φινάλε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σβεντ τελείωσε το ματς με 29 πόντους (10/11 βολές, 2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 7 κερδισμένα φάουλ σε 30:59. Για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Νέμανια Ντάνγκουμπιτς έκανε ρεκόρ καριέρας με 20 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράνκο Λάζιτς είχε 0/2 δίποντα και 0/4 τρίποντα σε 23:24.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το επιθετικό ξέσπασμα της Χίμκι στην τελευταία περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας την απόδοσή του στην τελευταία περίοδο, η Χίμκι τα 18 χαμένα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 37-31, 54-52, 70-79.