Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Φετφατζίδης και Βασιλόγιαννης πρόσθεσαν ασίστ στο ενεργητικό τους, ο Σιφναίος βρήκε και πάλι δίχτυα, ενώ ο Σηφάκης έκανε την πρώτη του συμμετοχή στο τουρκικό πρωτάθλημα.

«Φτωχός» ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, καθώς το μοναδικό γκολ μπήκε στην Ινδία από τον Μάρκο Σιφναίο. Από εκεί και πέρα υπήρχαν δύο ασίστ, από τον Ανδρέα Βασιλόγιαννη στην Τουρκία και από τον Γιάννη Φετφατζίδη στην Σαουδική Αραβία, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η πρώτη συμμετοχή του Μιχάλη Σηφάκη στην 1.Lig (είχε παίξει σε ένα ματς Κυπέλλου) της Τουρκίας.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Μπήκε στο 44ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Μπέρνλι με 1-0.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την ήττα στην έδρα της Μπέρνλι με 1-0.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 2-0 επί της Ίπσουιτς.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 63ο λεπτό της νίκης με 3-2 κόντρα στην Μπόλτον.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ούτε στη νίκη επί της Μπόλτον με 3-2 ήταν στην αποστολή της ομάδας του.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ): Ήταν στην αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Χαλ με 3-2.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Βέντερ Βρέμης με 2-1.

Боруссия Д 1-2 Вердер. Обзор матча от Серёжа Стратий на Rutube.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Στουτγκάρδης, αλλά έγινε αναγκαστική αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου λόγω τραυματισμού. Όσο έπαιξε ήταν πολύ καλός.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Μόνο το γκολ του έλειψε στην εντός έδρας ήττα από την Λεβερκούζεν με 2-0, στην οποία έπαιξε βασικός και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στο ισόπαλο χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνίδι με την Βόλφσμπουργκ.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με την Χέρτα.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής για την ισοπαλίας με την Χέρτα (1-1) με την Χέρτα.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ρέγκενσμπουργκ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σόνενχοφ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Μίνστερ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία με την Κιέβο (0-0)

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Μίλαν με 2-1.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Βερόνα.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Περούτζια.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός, χωρίς όμως να βρει δίχτυα στο ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Έουπεν.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην θεαματική νίκη με 3-1 στην έδρα της Άντερλεχτ.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Μπήκε στο 55ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Οστάνδης.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ισοπαλίας με 1-1 κόντρα στην Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 στο ματς με την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι με την Ζούλτε Βάρεγκεμ που έληξε ισόπαλο 1-1.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Λέουβεν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Άνκαρασπορ.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Άνκαρασπορ.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Ντενίζλισπορ, αλλά έγινε αλλαγή στο 81'.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Στην πρώτη του επίσημη συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Τουρκίας, κράτησε ανέπαφη την εστία του στο 0-0 με την Ντενίζλισπορ, εκτός έδρας.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 2-2 με την Αδάνασπορ, αλλά έγινε αλλαγή στο 88'.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Έδωσε την ασίστ για το τελευταίο γκολ της ομάδας του στο ισόπαλο 2-2 εντός έδρας παιχνίδι με την Μπαλικερσίσπορ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 70ο λεπτό της νίκης με 3-1 επί της Εστορίλ στο «Ντα Λουζ».

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκης με 2-1 επί της Μορεϊρένσε.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Σεντ Ετιέν στην Μασσαλία.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν εκτός αποστολής και δεν ήταν παρών στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Μαρσέιγ.

Χρήστος Τασουλής (Λανς): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 2-2 με την Παρί FC.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Λόγω ενός μικροτραυματισμού δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Λα Κορούνια.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Αλμπαθέτε με 2-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-0 επί της Αϊντχόφεν στο Άμστερνταμ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Εξέλσιορ με 2-1.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Μπρέντα.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στην επιβλητική εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Χέρακλες.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Σεντ Τζόνσον, όπου η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Σεντ Τζόνσον με 1-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Λέφσκι Σόφιας.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Χάποελ Εσκελον.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Σεντ Πόλτεν.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ειδε από τον πάγκο το ισόπαλο 2-2 εντός έδρας ματς με την Μάτερσμπουργκ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, αντικαταστάθηκε όμως στο 61'.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας νίκης με 2-0 επί της Σλάβεν Μπελούπο Κοπρίβνιτσα.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-10 με την Άαλμποργκ)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ρουζόμπεροκ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης
(Ντιόσγκιορ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ντεμπρετσένι, αλλά αντικαταστάθηκε στο 75'.

Νίκος Βέργος (Βάσας): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Φερεντσβάρος.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Έδωσε την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στην Οχόντ.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας νίκης με 2-0 επί της Αλ Φειχά.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Ήταν τιμωρημένος και δεν έδωσε το παρών στο εντός έδρας 0-0 με την Γουέλικτον Φοίνιξ.

ΙΝΔΙΑ
Μάρκος Σιφναίος
(Κεράλα Μπλάστερς): Βασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας ήττα από την Γκόα με 5-2.

* Η Νιμ του Βλαχοδήμου, η Μακάμπι Πετάχ Τικβα του Νίνη και η Διναμό Βουκουρεστίου του Κατσικά παίζουν σήμερα.