Χίμκι - Μακάμπι Τελ Αβίβ 69-77 (vid)

Η Χίμκι (5-3) έκανε πάρα πολλά λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι (5-3) που νίκησε στη Μόσχα με 69-77.

Η Μακάμπι πανηγύρισε σημαντική νίκη επικρατώντας στη Μόσχα της Χίμκι με 69-77. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν 20 λάθη (7 ο Σβεντ) τα περισσότερα εκ των οποίων μετατράπηκαν σε εύκολα καλάθια για τους φιλοξενούμενους, στοιχείο το οποίο αποδείχτηκε «κλειδί».

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Χίμκι να κάνει πολλά λάθη και να δίνει τη μπάλα στους φιλοξενούμενους με ευκολία. Πιέρ Τζάκσον και Τζόνα Μπόλντεν δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη την κατάσταση και έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 8-17 (5'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς μέσω της επίθεσης και όχι μέσω της άμυνας με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει 15-26 (9').

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αποφάσισαν να παίξουν καλύτερη άμυνα ενώ στην επίθεση ανέλαβαν δράση οι Τόμας Ρόμπινσον και Αλεξέι Σβεντ με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με τη μικρότερη διαφορά έως τότε (39-42).

Ο Ρώσος ηγέτης της Χίμκι πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενα καλάθια (9π. σε 4' στην τρίτη περίοδο) έβαλε την ομάδα μπροστά στο σκορ με 50-46 (25'). Το τάιμ άουτ του Νέβεν Σπάχια αφύπνισε τους παίκτες του οι οποίοι έτρεξαν σερί 11 αναπάντητων πόντων και επανήλθα σε θέση ισχύος (50-57, 29').

Η Χίμκι δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Η ασφυκτική πίεση στα μετόπισθεν οδήγησε τους Ισραηλινούς σε λάθη κι έτσι οι Ρώσοι μείωσαν γρήγορα σε 61-63 (33'). Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν χάρη κυρίως στον Νόρις Κόουλ (61-68, 35'). Το επόμενο τρίλεπτο είχε πρωταγωνιστή το άγχος. Η Μακάμπι αστοχούσε ακόμη και τις βολές κι έτσι ο Ρόμπινσον με κάρφωμα μείωσε σε 67-68 (38'). Η αστοχία στο τέλος σε ελεύθερα σουτ των Σβεντ (τελείωσε με 7 λάθη) και Άντερσον στοίχισε το αποτέλεσμα στη Χίμκι κι η Μακάμπι πανηγύρισε ένα σημαντικό «διπλό».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι ήταν ανώτερη σε τρίποντα (28%-37.5%), ασίστ (18-22) και κυρίως σε λάθη (20-15).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πιέρ Τζάκσον σε 28:26 είχε 19 πόντους (7/12δ., 1/4τρ., 2/2β.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάλκολμ Τόμας σε 16:57 σκόραρε 4 πόντους με 1/6 δίποντα και 2/2 βολές, ενώ πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές τη μπάλα κι έκανε 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 67-68 ο Άντερσον και ο Σβεντ αστόχησαν σε ελεύθερα σουτ τριών πόντων ενώ στην επόμενη κατοχή της Μακάμπι ο Κόουλ πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 67-71.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάικλ Ρολ σε 28:05 είχε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι τα 20 λάθη, η Μακάμπι τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ήταν τόσα πολλά τα κοψίματα και τα καρφώματα που ήταν αδύνατον να επιλέξουμε ένα εξ αυτών.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-42, 55-62, 69-77