Αποβολές και Ουίλμπεκιν «πλήγωσαν» τη Φενέρ!

Νίκος Καρφής

Η Νταρουσάφακα υποχρέωσε την Φενέρ στη δεύτερη ήττα της (84-78) στο πρωτάθλημα Τουρκίας, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να κάνει... πάρτι (30 πόντοι). Αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Βέσελι.

Η Φενέρ δεν μπόρεσε να συνεχίσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Τουρκίας, λίγες μέρες πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στη Euroleague, καθώς η Νταρουσάφακα επικράτησε με 84-78 σε ένα ματς-θρίλερ.

Το σύνολο του Μπλατ με ένα επιμέρους 30-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 45-33. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το ματς ντέρμπι, όμως έπεσε πάνω στον εξαιρειτικό Ουίλμπεκιν.

Ο γκαρντ των γηπεδούχων σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 82-78, 16 δευτερόλεπτα για το τέλος, ένα καλάθι που κλείδωσε τη νίκη. Για τους ηττημένους ο Σλούκας είχε 15 με 5 ασίστ. ενώ ο Ουαναμέικερ είχε 21. Ο Γιαν Βέσελι αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ για την... λαβή και το σπρώξιμο σε αντίπαλο του

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 45-33, 59-54, 84-78

Αποτελέσματα - 6η αγωνιστική: Γκαζιαντέπ - Τραμπζονσπόρ 84-95, Μπάνβιτ – Τόφας 64-70, Γαλατάσαραϊ – Μπουγιουκτσέκεμτσε 98-71, Σακαρίγια – Μπεσίκτας 69-75, Ιστανμπούλ – Ουσάκ 77-73, Εφές – Γεσιλγκιρεσούν 97-93, Νταρουσάφακα - Φενέρμπαχτσε 84-78, Καρσίγιακα - Εσκισεχίρ.

Κατάταξη: Τόφας 6-0, Εφές 5-1*, Μπεσίκτας 4-2, Φενέρμπαχτσε 4-2, Γαλατάσαραϊ 3-3, Εσκισεχίρ 4-1, Ινσταμπούλ 3-3, Σακαρίγια 3-3, Μπάνβιτ 3-3, Νταρουσάφακα 3-3, Τραμπζονσπόρ 2-4, Μπουγιουκτσεκμετσέ 2-4, Γεσιλγκιρεσούν 2-4, Ουσάκ 1-5, Γκαζιαντέπ 1-5, Καρσίγιακα 1-4.

*Η Εφές ξεκίνησε με τιμωρία τριών βαθμών κι ύστερα από έφεση ξεκίνησε τελικά με μείον ένα βαθμό.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα