Οι Έλληνες του εξωτερικου (vids)

Τέσσερα γκολ και δύο ασίστ ήταν ο απολογισμός αυτής της εβδομάδας για τους Έλληνες του Εξωτερικού, με τους Μανωλά, Σάμαρη, Μήτρογλου και Κατίδη να βρίσκουν δίχτυα.

Ανταγωνιστικές αποδόσεις στο Νυρεμβέργη – Ινγκολσταντ με 0% Γκανιότα*. *Το 0% γκανιότα αφορά την επιλογή ''Νικητής αγώνα'' πριν την έναρξη σε επιλεγμένα παιχνίδια. (21+)!

Με τέσσερα γκολ και δύο ασίστ συνδυάστηκε η παρουσία των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Μανωλάς, Σάμαρης, Μήτρογλου και Κατίδης βρήκαν δίχτυα για της Ρόμα, Μπενφίκα, Μαρσέιγ και Ολύμπια Πράγας αντίστοιχα, ενώ Μανιάτης και Παπάζογλου έδωσαν ασίστ για την Αλάνιασπορ και την Όλεσουντ. Ντεμπούτο για Καρνέζη και Καραγκούνη.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν ο μοιραίος παίκτης της ομάδας του, η οποία βρέθηκε να κερδίζει εκτός έδρας την Έβερτον με 2-0. Στο 91' γλίστρησε και έκανε πέναλτι, το οποίο δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι γηπεδούχοι κάνοντας την επική ανατροπή (3-2).

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έκανε την πρώτη του συμμετοχή στην Premier League, μπαίνοντας στο 57ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 3-2 από την Έβερτον.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Σάντερλαντ με 1-0, εντός έδρας.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 77ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της ΚΠΡ με 4-0.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Και στη νίκη κόντρα στην ΚΠΡ με 4-0 ήταν εκτός αποστολής.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Λιντς με 3-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ, καθώς όχι απλά έχασε από την Μπάγερν με 3-1, αλλά αποχώρησε και τραυματίας στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 3-1 επί της Στουτγκάρδης εντός έδρας.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Λόγω του τραυματισμού του, δεν ήταν στην αποστολή για το Αμβούργο, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-1.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά ο τραυματισμός του Σπέντερ στο 33' τον έριξε στο παιχνίδι.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 με την Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Λεβερκούζεν.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ): Βασικός, χωρίς όμως να βρει δίχτυα στο εκτός έδρας 0-0 με την Καϊζερσλάουτερν.

Ταξιάρχης Φούντας (Σόνενχοφ): Μπήκε στο 73ο λεπτό του επιβλητικού 5-0 στην έδρα της δεύτερης ομάδας της Βέρντερ Βρέμης.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και σκόρερ του τρίτου γκολ της Ρόμα στην εκτός έδρας νίκη επί της Φιορεντίνα με 4-2.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Κροτόνε.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αταλάντα.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μπάρι.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Μπήκε στο 40ο λεπτό του εντός έδρας 0-0 με την Λόκερεν, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Αντβέρπ.

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Μαλίν.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντυπωσιακό 4-4, εντός έδρας με την Έουπεν.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του θεαματικού 4-4 με την Έουπεν.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με 4-4 κόντρα στην Έουπεν.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 από την Σερκλ Μπριζ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλας (Αλάνιασπορ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Ακσιχάρ Μπελεντίγιε.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Μπήκε στο 73ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 4-0 επί της Ακσιχάρ Μπελεντίγιε, δίνοντας την ασίστ για το τελευταίο γκολ της ομάδας του.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπολούρσπορ.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Μπολούρσπορ.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γκαζιάντεπσπορ.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας ματς με την Αδάνα Ντεμίρσπορ, όπου η ομάδα του πήρε τη νίκη με 1-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 64ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 3-1 επί της Γκιμαράες, πετυχαίνοντας μάλιστα και το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Εστορίλ.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Βασικός και σκόρερ του 4ου γκολ της Μαρσέιγ στη νίκη με 5-0 επί της Καέν.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 5-0 από την Λιόν.

Χρήστος Τασουλής (Λανς): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Νανσί.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Μπήκε στο 80ο λεπτό της νίκης με 4-1 επί της Κουεβί.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός και στα 90 λεπτά της ήττας με 3-0 από την Βαλένθια στο Μεστάγια.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Μπήκε στο 57ο λεπτό της εντός έδρας ήττας με 3-0 από την Ταραγόνα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Ουτρέχτη με 2-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Έκανε την πρώτη του συμμετοχή φέτος, αγωνιζόμενος στα 10 τελευταία λεπτά του εκτός έδρας 0-0 με την Φίτεσε.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας από την Άλκμααρ με 3-2.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-2 εί της Βίλεμ.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός σε όλο το ματς με την Αμπερντίν εντός έδρας που έληξε 2-2.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 2-2 με την Αμπερντίν.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Μπότεφ Μπλόβντιφ.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Ήταν εκτός αποστολής για την νίκη με 2-0 επί της Μπνέι Σακχνίν εντός έδρας..

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Χάποελ Μπιρ Σεβά με 2-0.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του εντός έδρας 0-0 με την Ραπίντ Βιέννης.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Μπήκε στο 72ο λεπτό του ισόπαλου χωρίς γκολ ματς στην έδρα της Στουρμ Γκρατς.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ξεκίνησε βασικό στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Ρούντες, όμως έγινε αλλαγή στο 84'.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Λοκομοτίβα με 1-0.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας): Πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουστ Ναντ Λαμπεμ.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Γιόνσεπινγκ.

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Ακρόπολις): Μπήκε στο 47ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 2-1 από την Σολεντουνα.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Μπρόντμπι με 1-0.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Θανάσης Παπαζογλου (Όλεσουντ): Έδωσε την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρόζενμποργκ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Ντατς με 2-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 87'.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 3-0 επί της Γκαζ Μετάν Μεντίας.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Βασικό, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπαλμαζουζβάρος με 2-1.

Νίκος Βέργος (Βάσας): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ουίπεστ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Αλ Φεϊχά, αλλά αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε σε όλο το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Αλ Φεϊχά.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Βασικός και στα 90 λεπτά του εντός έδρας 0-0 με τους Σέντραλ Κοστ Μαρίνερς.