Οι Έλληνες του εξωτερικου (vids)

Μόνο ο Γιάννης Μανιάτης ξεχώρισε από τους Έλληνας του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, έχοντας καθοριστικό ρόλο στην επική ανατροπή της Αλάνιασπορ.

Οι μεγαλύτεροι αγώνες στην Sportingbet. Παίξε νόμιμα με πριμ 5%* στο Αρσεναλ – Γουέστ Μπρομ. *Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις (21+).

Μόλις μία ασίστ ήταν ο απολογισμός αυτής της εβδομάδας για τους «Έλληνες του Εξωτερικού» που δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα στα παιχνίδια τους. Αυτή ήρθε από τον Γιάννη Μανιάτη στην επική ανατροπή που έκανε η Αλάνιασπορ στο 3-0 της Τραμπζονσπόρ.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας
(Γουότφορντ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Σουόνσι με 2-1.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Σουόνσι στην Ουαλία.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν με τους αναπληρωματικούς στην ισοπαλία (1-1) με την Φούλαμ, εκτός έδρας.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Επαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας από την Άστον Βίλα με 2-1.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-1 από την Άστον Βίλα στο Μπέρμπιγχαμ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος
(Ντόρτμουντ): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στο 6-1 επί της Γκλάντμπαχ με 6-1, έγινε αλλαγή στο 83' όταν είχαν μπει όλα τα γκολ της αναμέτρησης.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Αμβούργου.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Λεβερκούζεν με 3-0.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο το 0-0 με την Στουτγάρδη, εκτός έδρας.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για το ισόπαλο χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνίδι με την Στουτγάρδη.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Ξεκίνησε βασικός στο 0-0 με την Άουγκσμπουργκ στην Στουτγάρδη, αλλά έγινε αλλαγή στο 71. Eίχε τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει με ένα φάουλ, μία κεφαλιά και ένα σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Ίνγκολσταντ με 2-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 87ο λεπτό.

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Έπαιξε με την U19 του συλλόγου στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σόνενχοφ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη ήττα με 5-0 από την Βέχεν Βισμπάντεν, καθώς η μεταγραφή του ανακοινώθηκε πριν από λίγες ημέρες.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς
(Ρόμα): Βασικός και στα 90 λεπτά της νίκης με 3-1 επί της Ουντινέζε στο «Ολίμπικο».

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σασουόλο.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Νάπολι.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Είναι ανέτοιμος και δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με την Κορτράικ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Μπριζ όπου η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-0 επί της Σιντ Τρούιτεν.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σιντ Τρούιτεν, αλλά έγινε αλλαγή στο 83ο λεπτό.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας από την Σιντ Τρούιτεν με 2-0.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-0 από την Σιντ Τρούιτεν, εκτός έδρας.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Μπήκε στο 87ο λεπτό της νίκης με 4-0 επί της Ροσελάρε με 4-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας
(Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλη την απίστευτη ανατροπή στην έδρα της Τραμπζονσπόρ, όπου η ομάδα του βρέθηκε να χάνει με 3-0, αλλά τελικά κέρδισε 4-3,.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 4-3 επί της Τραμπζονσπόρ, δίνοντας μάλιστα και την ασίστ στον Φερνάντες για να μειώσει σε 3-2.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ανκαραγκούτσου.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Ανκαραγκούτσου με 1-0.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Γκιρεσούνσπορ, αλλά έγινε αλλαγή στο 76'.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Πάκος Φερέιρα στην Λισαβόνα.

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Μπήκε στο 74ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Ντεσπορτίβο Αβές, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με αποτέλεσμα το ματς να λήξει 0-0.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Είναι ανέτοιμος και δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-0 επί της Τουλούζ.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας 2-2 με την Ρεν.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Νιόρ με 5-1, αλλά έγινε αλλαγή στο 61ο λεπτό.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Λας Πάλμας.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Ουέσκα με 1-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Φίτεσε με 2-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ήταν εκτός αποστολή για το ισόπαλο 1-1 ματς με την Φένλο.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Χέρενφεν, στο οποίο η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-0 από την Εξέλσιορ.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας
(Χάμιλτον): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Σεντ Τζόνσον, όπου η Χάμιλτον γνώρισε την ήττα με 2-1.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Σεντ Τζόνσον με 2-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στο επιβλητικό 4-0 επί της Βιτόσα Μπίστριτσα.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Μπήκε στο 70ο λεπτό του παιχνιδιού με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, το οποίο έληξε 0-0.

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Μπήκε στο 58ο λεπτό της εντός έδρας νίκης με 1-0 επί της Μπνέι Σακχνίν.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας 0-0 με την Άλταχ.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Μπήκε στο 73ο λεπτό της νίκης με 4-2 επί της Βόλφσμπεργκ, στην Βιέννη.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Σλάβεν Μπέλουπο.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας): Το παιχνίδι με την Φρίντεκ Μίστεκ αναβλήθηκε.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Κάλμαρ με 1-0.

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Ακρόπολις): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Λούλεα.

Μάκης Γκέζος (Ακρόπολις): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Λούλεα, το οποίο έληξε χωρίς γκολ.

Μανώλης Νικολακάκης (Ακρόπολις): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Λούλεα.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα: Βασικός σε όλη τη νίκη με 4-0 επί της Σίλκεμποργκ.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Χαράλαμπος Χαντζόπουλος (Γιάρο): Έπαιξε σε όλη την εκτός έδρας ήττα από την Τούρκου με 3-0.

Νίκος Κουσίδης (Γιάρο): Βασικός, χωρίς όμως να βρει δίχτυα στην εκτός έδρας ήττα από την Γιάρο με 3-0.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Θανάσης Παπαζογλου (Όλεσουντ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Σόγκνταλ με 1-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 72'.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ζίλινα, στο οποίο η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-2.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Βασικός στο ντέρμπι με την Στεάουα, όπου η Ντιναμό γνώρισε την ήττα με 1-0.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Φερεντσβάρος, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0, δεν βρήκε δίχτυα και έγινε αλλαγή στο 55'.

Νίκος Βέργος (Βάσας): Το παιχνίδι με την Χάλαντας, αναβήθηκε.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ-Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλ Μπατίν, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68'.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας με 2-2 κόντρα στην Αλ Νασρ.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Βασίλης Κωνσταντινίδης (Βεντφόρετ Κοφού:): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-2 επί της Γιοκοχάμα Μαρίνος.

*Η Ουμρανίγεσπορ του Βασιλόγιαννη, η Λανς του Τασουλή και η Ίντερ Τούρκου του Καναπαίζουν σήμερα.