Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Ένα γκολ ο Μήτρογλου, ένα γκολ ο Σιόβας και μία ασίστ ο Μανωλάς, ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού». Αγωνίστηκε ο Λαγός.

Δύο γκολ και μία ασίστ, ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα. Ο Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε στα γκολ, χαρίζοντας τη νίκη στην Μπενφίκα επί της Μορεϊρένσε, ο Δημήτρης Σιόβας χρίστηκε για πρώτη φορά σκόρερ στην Ισπανία, ενώ ο Κώστας Μανωλάς, έστω και κατά λάθος, έδωσε την ασίστ για το πρώτο γκολ της Ρόμα στην Μπολόνια. Χρόνο συμμετοχής μετά από τον Νοέμβριο, πήρε ο Τάσος Λαγός.

Πρέμιερ Λιγκ, Κρίσταλ Πάλας – Αρσεναλ, ώρα 22:00. Παίξε νόμιμα και με ασφάλεια στις συναλλαγές (21+)!

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το μεγάλο ντέρμπι με την Μπάγερν Μονάχου γνώρισε την ήττα με 4-1, έχοντας μία καλή κεφαλιά στο πρώτο ημίχρονο, η οποία όμως κατέληξε άουτ. Στο τρίτο γκολ που δέχεται η ομάδα του δεν μπόρεσε να κόψει τον Ρόμπεν πριν κάνει το σουτ που κατέληξε στα δίχτυα.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στη μεγάλη νίκη επί της Χόφενχαϊμ

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Χέρτα.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής της πρώτης ομάδας για την ήττα με 2-0 από την Χέρτα στο Βερολίνο.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Μπήκε στο 63ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Στουτγάρδη, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 2-0.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Στυουτγάρδη με 2-0.

Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Μπήκε στο 88ο λεπτό της του ισόπαλου 0-0 ματς με το Ανόβερο, παίρνοντας χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά μετά τον Νοέμβριο!

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 0-0 με την Χέιντενχαϊμ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τσβικάου, όπου η Άλεν γνώρισε την ήττα με 2-1.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπολόνια με 3-0, δίνοντας έστω και κατά λάθος την ασίστ στον Φάτσιο για το πρώτο γκολ της ομάδας του. Όταν κρίθηκε το παιχνίδι, έγινε αλλαγή στο 78ο λεπτό.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Μπήκε στο 76ο λεπτό της ήττας από την Ρόμα με 3-0, εντός έδρας.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Ρόμα με 3-0.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικό στη νίκη επί της Τζένοα με 3-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Τορίνο, όπου η Κάλιαρι γνώρισε την ήττα με 3-0.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Σπέτσια με 1-0.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Αγωνίστηκε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Μέλφι που έληξε χωρίς νικητή (1-1).

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είχε δύσκολο μεσημέρι στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Τότεναμ, καθώς η Γουότφορντ γνώρισε την ήττα με 4-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 0-0 με την Μπέρνλι.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Χάντερσφιλντ με 2-0.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-1 επί της Ίπσουιτς.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας ήττα από την Οσασούνα με 2-1.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Βαλένθια με 3-1.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 2-2 με την Αλμερία εκτός έδρας.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Αρένας.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Λιλ με 2-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ο σοβαρός τραυματισμός που τον ταλαιπωρεί, δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας νίκη επί της Ρόζελαρ με 1-0.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Μπήκε στο 83ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με την Μπριζ (1-1).

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λόκερεν, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 1-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Λόκερεν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Κορτράικ.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Λιρς.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 1-0 επί της Λιρς.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Είχε δύσκολο απόγευμα κόντρα στην Αϊντχόφεν, καθώς η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 5-0.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ήταν εκτός αποστολής για το 2-2 με την Φέγενορντ, εντός έδρας.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Άλκμααρ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με την Ρόντα (1-1).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού γκολ της Μπενφίκα στη νίκη με 1-0 επί της Μορεϊρένσε εκτός έδρας.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Μορεϊρένσε και στάθηκε τυχερός που δεν αποβλήθηκε για το χτύπημα που έδωσε στις καθυστερήσεις του

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός, χωρίς όμως να σκοράρει στην εντός έδρας ήττα από την Μπράγκα με 1-0.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Ρος Κάουντι εντός έδρας, το οποίο έληξε 1-1.

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Ρος Κάουντι, αλλά αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Νταντί.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Είδε από τον πάγκο την νίκη με 1-0 επί της Νταντί.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γκαζιάντεπσορ, όμως έγινε αλλαγή στο 76ο λεπτό.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Βολουντάρι.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Σάλτσμπουργκ με 1-0.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Φάνης Τσανδάρης (Κόπερ): Δεν αγωνίστηκε στο εντός έδρας 2-2 με την Μάριμπορ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Σλάβεν Κοπρίβνιτσα.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιάννης Ποτουρίδης (Μιεντ Λιέγκνιτσα): Βασικός στο ισόπαλο 2-2 με την Στομίλ Ολσζτίν.

ΔΑΝΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Οντένσε με 3-0.

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Οντένσε με 3-0.

ΗΠΑ
Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από τους Pittsburgh Riverhounds με 2-1.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Αλ Τζεχάντ που έληξε 1-1.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Μπήκε στο 83ο λεπτό της εντός έδρας ισοπαλίας με 1-1 κόντρα στην Αλ Τζεχάντ.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρίσμπειν Ρόαρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Perth Glory.