Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Ο Τζαβέλλας πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Τουρκία, ο Ταχτσίδης έδωσε δύο ασίστ και ο Λυκογιάννης μία. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού.

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα στη Novibet

Ένα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, με τον Γιώργο Τζαβέλα να χρίζεται για πρώτη φορά σκόρερ απέναντι στην Κασίμπασα. Από εκεί και πέρα ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έδωσε δύο ασίστ στη νίκη της Κάλιαρι με 3-1 επί της Παλέρμο, ενώ ο Μπάμπης Λυκογιάννης έδωσε κόντρα στην Βόλφσμπεργκερ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στο ντέρμπι με την Σάλκε, το οποίο έληξε χωρίς νικητή (1-1), χωρίς να φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Κολονία, το οποίο κέρδισε το Αμβούργο με 2-1.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εφιαλτικό παιχνίδι στο Allianz Arena, όπου η Άουγκσμπουργκ γνώρισε την ήττα με 6-0.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν παρών στην εκτός έδρας ήττα με 6-0 από την Μπαγερν Μονάχου.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από τη Νυρεμβέργη με 2-1.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι στη Νυρεμβέργη, όπου η Καρλσρούη γνώρισε την ήττα με 2-1.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Μπήκε στο 78ο λεπτό του εκτός έδρας 0-0 με την Σαντχάουζεν.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Μπήκε στις καθυστερήσεις της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Σπορτφρεούντε Λότε.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Έμπολι, την οποία η Ρόμα κέρδισε 2-0 στο «Ολίμπικο»

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Τορίνο (2-2).

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Φιορεντίνα, αλλά έγινε αλλαγή στο 77ο λεπτό.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Φιορεντίνα με 1-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Ήταν από τους πρωταγωνιστές της εκτός έδρας νίκης με 3-1 επί της Παλέρμο, καθώς έδωσε δύο ασίστ.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Προ Βερτσέλι με 1-0.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Βασικός στο εκτός έδρας 2-2 με την Βιμπονέζε.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σάντερλαντ, το οποίο η Γουότφορντ κέρδισε 1-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 με την Σουόνσι.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 73ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με την Ρόδεραμ (1-1), αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Ρόδεραμ με 1-0.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σοσιεδάδ, έχοντας πολύ καλή απόδοση.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα με 4-1.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Μπήκε στο 86ο λεπτό της ισοπαλίας με την Βαγιεκάνο (1-), αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει τη νίκη.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Σεστάο Ρίβερ με 1-0.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Μπορντό.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ο σοβαρός τραυματισμός που έχει υποστεί, δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στη νίκη με 4-0 επί της Λόκερεν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Γκενκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Οστάνδη.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός σε όλη την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μουσκρόν.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Μουσκρόν με 2-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 3-0 από την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 3-0 από την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ουτρέχτη.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Εξάλσιορ.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Μπήκε στο 46ο λεπτό του παιχνιδιού με την Ντε Χάαγκ, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 4-1.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήταν εκτός αποστολής της πρώτης ομάδας για το 0-0 με την Χρόνινγκεν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός στο ντέρμπι με την Πόρτο που έληξε 1-1, έχοντας μάλιστα και μία μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά έπεσε πάνω σε έναν καταπληκτικό Κασίγιας.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το μεγάλο ντέρμπι με την Πόρτο που έληξε 1-1, έχοντας καλή απόδοση.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός, χωρίς όμως να σκοράρει, στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπελενένσες με 2-1.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στην Σεντ Τζόνσον, στο οποίο η Χάμιλτον κέρδισε 1-0.

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Μπήκε στο 52ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της Σεντ Τζόνσον με 1-0.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Σέλτικ με 5-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σάλτικ, όπου η Χαρτς γνώρισε την ήττα με 5-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός και σκόρερ του τελευταίου γκολ της Αλάνιασπορ στην εντός έδρας νίκη επί της Κασίμπασα με 3-1.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Μποτοτσάνι με 2-0.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ
Γιώργος Γεμιστός
(Λόβτσεν): Bασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τζεντίντσβο, στο οποίο η Λόβτσεν πήρε τη νίκη με 1-0 στις καθυστερήσεις.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Δεν ήταν μόνο βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Βόλφσμπεργκερ με 4-0, αλλά έβγαλε και την ασίστ για το τελευταίο γκολ τους Στουρμ.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Φάνης Τσανδάρης (Κόπερ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο ισόπαλο 0-0 με την Γκόριτσα εκτός έδρας.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ίντερ Ζάπρεσιτς.

ΔΑΝΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 με την Ράντερς.

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνίδι με την Ράντερς.

ΗΠΑ
Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Charlotte Independence με 2-0.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρίσμπειν Ρόαρ): Βασικός στη νίκη με 5-1 επί των Central Coast Mariners.