Νταρουσάφακα - Μπαρτσελόνα 67-56 (vid)

Η Νταρουσάφακα κυριάρχησε απέναντι στην Μπαρτσελόνα (67-56) και συνεχίζει την προσπάθειά της για την οχτάδα. Την ίδια ώρα οι Καταλανοί λένε αντίο στο όνειρο της πρόκρισης.

Την ώρα που η Μπαρτελόνα αφήνει πίσω το όνειρο της πρόκρισης και θα επιστρέψει στην Κωνσταντινούπολη μόνο για την αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής με την Φενέρμπαχτσε (6/4) η Νταρουσάφακα παραμένει σε τροχιά πρόκρισης!

Η ομάδα του Ντέβιντ Μπλατ βρίσκεται πλέον στο 13-13 και έχει μπροστά της τα παιχνίδια με ΤΣΣΚΑ, Γαλατάσαραϊ, Μπάμπεργκ και Ερυθρό Αστέρα στην έδρα της.

Η Νταρουσάφακα έκανε πολύ καλή δεύτερη περίοδο (32-9), η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο ημίχρονο στο -21, ωστόσο κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, όχι όμως να κλέψει και τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Καταλανοί μπορεί να μπήκαν... ζεστοί έξω από τα 6,75μ. με τρία εύστοχα η συνέχεια όμως δεν ήταν εξίσου εντυπωσιακή. Η Νταρουσάφακα... έπνιξε την αντίπαλό της και με τρελή δεύτερη περίοδο (32-9) παραλίγο να κλείσε με double-score το πρώτο ημίχρονο (43-22 στο 20'). Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πεισμωμένη, έπαιξε καλύτερη άμυνα κι άφησε τη γηπεδούχο στους 10 πόντους (53-42 στο 30'), αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντε Ζίζιτς έκανε double-double με 10 πόντους (3/4δίπ., 4/6βολ.), μάζεψε 13 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και έκανε 4 λάθη σε 31:37.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ταϊρίς Ράις είχε 2/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 λάθη, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ σε 33:09.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στην τρίτη περίοδο, ενώ ένα επιμέρους σκορ 1-5 της επέτρεψε να δει τη διαφορά στο -7 (54-47 στο 32'), Η αντεπίθεση όμως δεν κράτησε περισσότερο.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Στράτος Περπέρογλου... πήρε προσωπικά το παιχνίδι και προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ σε 27:32 και κανένα λάθος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο «Πέρπε» τα έκανε όλα μόνος του...

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα την εμφάνισή της στο πρώτο ημίχρονο που έδειξε να μην έχει κίνητρο, η Νταρουσάφακα τον τραυματισμό του Μπραντ Ουόναμεϊκερ στο μάτι που δεν του στοίχισε τη συμμετοχή του.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 43-22, 53-42, 67-56