Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Βέργος, Δώνης, Λυκογιάννης και Γεμιστός βρήκαν δίχτυα αυτή την αγωνιστική, με τους Καραμάνο και Φετφατζίδη να μοιράζουν ασίστ.

Τέσσερα γκολ και τρεις ασίστ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης πέτυχε το πιο θεαματικό, ο Τάσος Δώνης έσωσε τον βαθμό για τη Νις, ο Νίκος Βέργος βρήκε και πάλι δίχτυα, ενώ ο Γιώργος Γεμιστός άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για την Λόβτσεν. Τάσος Καραμάνος και Γιάννης Φετφατζίδης μοίρασαν ασίστ, προκειμένου Φεϊρένσε και Αλ Αχλί να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη.

Οι μεγαλύτερες διοργανώσεις στη Vistabet. Παίξε νόμιμα με προσφορά ημέρας στο Λάτσιο - Τορίνο.

Αναλυτικά οι επιδόσεις τους...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Δεν ήταν στην αποστολή και η Ντόρτμουντ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Χέρτα με 1-0.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Βασικός στη νίκα με 2-1 επί της Γκλάντμπαχ. Μάλιστα κατάφερε να πετύχει και ένα γκολ, το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε, καθώς ο Χουντ που του έκανε την σέντρα ήταν οφσάιντ.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Σάλκε, όπου η Άουγκσμπουργκ γνώρισε την ήττα με 3-0. Στο πρώτο γκολ φέρει μερίδιο ευθύνης, καθώς δεν κατάφερε να κόψει την πορεία της μπάλας προς τον Μπέργκσταλερ.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Σάλκε με 3-0.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Άουε, δεν βρήκε δίχτυα και αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά μπήκε στο 82ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Άουε με 1-0.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Διναμό Δρέσδης με 2-0.

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ): Μπήκε στο 60ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με 1-1 κόντρα στην Στουτγάρδη.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σόνενχοφ Γκροσάσπαχ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Παλέρμο.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Άτυχος ο Έλληνας τερματοφύλακας, καθώς τραυματίστηκε στο 79ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης επί της Πεσκάρα με 3-1 και χάνει, όπως όλα δείχνουν το ματς της Εθνικής με το Βέλγιο.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Σασουόλο, αλλά αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Σασουόλο με 1-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα της Κάλιαρι από την Φιορεντίνα με 1-0.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Μπήκε στο 37ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της Φροζινόνε με 1-0.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-0 επί της Μπρέσια.

ΑΓΓΛΙΑ
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μάντσεστερ Σίτι με 2-0.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 78ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Μπέρτον Άλμπιον με 1-0.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Νιούκαστλ με 3-1.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σεβίλλη, χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Κόρδομπα με 2-1.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Με δικό του γκολ η Καστίγια επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Σαμούντιο.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 63ο λεπτό του εντός έδρας παιχνιδιού με την Καέν και 13 λεπτά αργότερα πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (2-2), που έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Νις.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην θεαματική εκτός έδρας νίκη επί της Βέστερλο με 4-0.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνίδι με την Λόκερεν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 εντός έδρας παιχνίδι με την Σαρλερουά.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ήττα από την Μουσκρόν με 2-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός κόντρα στην Μουσκρόν, όπου η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Γάνδη.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Γάνδη με 3-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Τσβόλε με 2-0.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Βίλεμ με 2-0.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Χρόνινγκεν, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για την εκτός έδρας ήττα με 5-2 από την Φέγενορντ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Έδωσε την ασίστ για το γκολ που χάρισε την εκτός έδρας νίκη στην Φεϊρένσε επί της Βιτόρια Σετουμπαλ με 2-1.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλη την εκτός έδρας ήττα από την Χαρτς με 4-0.

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός στην ήττα από την Χάρτς με 4-0 στο Εδιμβούργο.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της νίκης επί της Χάμιλτον με 4-0.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Βασικός και με καλή απόδοση στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Χάμιλτον.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Φενερμπαχτσέ με 3-2.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Πέτυχε ένα απίστευτο γκολ στην εντός έδρας νίκη επί της Ραμπίντ Βιέννης με 2-1.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Φάνης Τσανδάρης (Κόπερ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Ράντομτσι.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Ριέκα.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιάννης Ποτουρίδης (Μιεντ Λιέγκνιτσα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 2-1 επί της Ντρούτεξ Μπιτόβια.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ
Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Μποκελτζ με 2-0, πέτυχε το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ και έγινε αλλαγή στο 71ο λεπτό.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Μπήκε στο 56ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Πιρίν με 4-0, καθώς ο βασικός τερματοφύλακας της ομάδας αποβλήθηκε.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Βάασα για το Κύπελλο Φινλανδίας.

ΜΑΛΤΑ
Αργύρης Ρόπας (Πέμπροκε): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Βαλέτα με 4-0.

Ηρακλής Ρόπας (Πεμπρόκε): Βασικός στην ήττα με 4-0 από την Βαλέτα, εκτός έδρας.

Παναγιώτης Γιαννόπουλος (Πεμπρόκε): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Βαλέτα με 4-0.

ΔΑΝΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Κοπεγχάγη, όπου η Έσμπιεργκ γνώρισε την ήττα με 2-0.

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα από την Κοπεγχάγη με 2-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 67'.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Τα δύο γκολ της Αλ Αχλί στην νίκη με 3-1 επί της Αλ Γαχντά, προήλθαν από δικές του πάσες.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Μπήκε στο 77ο λεπτό της εκτός έδρας νίκη επί της Αλ Γαχντά με 3-1.

* Η Μπενφίκα των Μήτρογλου, Σάμαρη, η Σίβασπορ του Γκέκα, η Τούγκρου Μουρες του Ρουγκάλα και η Μονόπολι του Σούνα παίζει σήμερα το βράδυ.