Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Ο Κώστας Μήτρογλου σκόραρε για 5 συνεχόμενο παιχνίδι, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για την Ντόρτμουντ, ενώ ο Γιώργος Τζαβέλλας έδωσε μία ασίστ.

Δύο γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, με τον Κώστα Μήτρογλου να κλέβει φυσικά την παράσταση, σκοράροντας το 7ο γκολ του στα 5 τελευταία παιχνίδια της Μπενφίκα. Σκόρερ χρίστηκε και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ενώ τις καλές του εμφανίσεις συνέχισε και ο Γιώργος Τζαβέλλας δίνοντας μία ασίστ στη νίκη επί της Αδάνασπορ με 4-1.

H Φιορεντίνα δεν έχει γνωρίσει την ήττα ακόμα εντός έδρας στη φετινή Σέριε Α. Θα συνεχιστεί το σερί της και με την Τορίνο;

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Φράιμπουργκ, πετυχαίνοντας μάλιστα και το γκολ με το οποίο άνοιξε το σκορ στη νίκη με 3-1.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Λόγω τραυματισμού, δεν αγωνίστηκε στην βαριά εκτός έδρας ήττα από την Μπάγερν Μονάχου με 8-0.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ντάρμσταντ, όπου η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Ντάρμσταντ με 2-1.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ισοπαλία με την Γκρόιτερ Φιρτ (1-1).

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Μπήκε στο 68ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Ρέγκενσμπουργκ με 2-1.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Ίντερ, έχοντας σταθερή απόδοση και χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ του Ικάρντι. Προς το τέλος του αγώνα μάλιστα θα μπορούσε να είχε χριστεί και σκόρερ, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην ήττα από την Λάτσιο με 1-0 στο «Ολίμπικο», χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ, το οποίο ήταν από εκτέλεση πέναλτι.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας ματς με την Τζένοα που έληξε 1-1, αλλά στο 75ο λεπτό αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τζένοα, το οποίο έληξε χωρίς νικητή (1-1).

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Κροτόνε με 2-1.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Είδε από τον πάγκο την θεαματική εκτός έδρας νίκη με 4-3 επί της Μπενεβέντο.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Τραπάνι, όπου η Σαρλερνιτάνα γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 1-0.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ισοπαλία με την Άντρια (1-1).

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Γουέστ Χαμ που έληξε χωρίς νικητή (1-1).

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Κρίσταλ Πάλας με 1-0.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο χωρίς γκολ ματς με την Γουίγκαν.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 2-2 παιχνίδι με την Κάρντιφ, εκτός έδρας.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός στην επιβλητική νίκη με 4-0 επί της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Μπιλμπάο με 3-1.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Μπήκε στο 74ο λεπτό του παιχνιδιού στο Ρομαρέδα, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την εντός έδρας ήττα με 2-1.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-0 επί της Τολέδο.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μονπελιέ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 60ο λεπτό.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-0 από την Άντερλεχτ, εκτός έδρας.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σιντ Τρούιτεν.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μπέβερεν, αλλά έγινε αλλαγή στο 78'.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μπέβερεν με 2-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ο σοβαρός τραυματισμός του, δεν του επέτρεψε να δώσει το παρών στο εκτός έδρας 2-2 με την Σταντάρ Λιέγης.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 2-2 με την Σταντάρ Λιέγης.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Έουπεν, όπου η Λόκερεν γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Έουπεν με 2-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Εξέλσιορ με 2-0.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Μπήκε στο 71ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με 3-0, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Ρόντα, καθώς έπαιζε με παίκτη λίγότερο.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για την εντός έδρας ισοπαλία με την Τσβόλε (1-1).

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ήταν εκτός αποστολής για την ισοπαλία (1-1) με την Άλκμααρ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Σε εξαιρετική φόρμα ο Έλληνας επιθετικός, σκόραρε για 5 συνεχόμενο παιχνίδι (2 γκολ), έφτασε τα 7 σερί γκολ του και οδήγησε την Μπενφίκα στη νίκη με 3-1 επί της Ντεπορτίβο Τσάβες.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός και στα 90 λεπτά της νίκης με 3-1 επί της Ντεπορτίβο Τσάβες.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός χωρίς όμως να βρει δίχτυα, στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) επί της Νασιονάλ.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν παρών στην εκτός έδρας ήττα από την Σέλτικ με 2-0.

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σέλτικ, όπου η Χάμιλτον γνώρισε την ήττα με 2-0.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Βασικός στο εκτός έδρας ματς με την Πάτρικ Θιστλ, στο οποίο η Χαρτς γνώρισε την ήττα με 2-0.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Πάτρικ Θιστλ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη επί της Αδάνασπορ με 4-1, βγάζοντας μάλιστα και την ασίστ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ): Μπήκε στο 64ο λεπτό της νίκης με 1-0 επί της Μπουγιουκσεχίρ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 εντός έδρας παιχνίδι με την Βολουντάρι.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σεντ Πόλτεν, όπου η Στούρμ έχασε με 2-1.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ
Φάνης Τσανδάρης (Κόπερ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εντός έδρας 1-1 με την Τσέλιε.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Ίστρα, το οποίο η Χάιντουκ το κέρδισε 4-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Τσέρνο Μόρε με 2-1.

* Η Καρλσρούη του Δημήτρη Διαμαντάκου και του Χάρη Μαυρία και η Έσμπιεργκ του Τσιμίκα και του Κατσικά παίζουν σήμερα.