Μπουντούτσνοστ - Ζελέζνικ 93-84 (vids)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Μπουντούτσνοστ του Ηλία Ζούρου δέχτηκε 30 πόντους στην τρίτη περίοδο όμως επικράτησε της Ζελέζνικ με 93-84, σε ένα παιχνίδι όπου ο Αλέκσα Ίλιτς έκανε ένα απίθανο κάρφωμα!

Με αυτή τη νίκη της, η ομάδα από το Μαυρουβούνιο συνεχίζει να διεκδικεί τη δεύτερη θέση στην κατάταξη της Αδριατικής Λίγκας. Για τους νικητές, ο Σάβοβιτς τελείωσε το ματς με 19 πόντους ενώ ο Ουίλιαμς πρόσθεσε 13 πόντους και 7 ασίστ! H Zελέζνικ έκανε επιμέρους σκορ 30-19 στην τρίτη περίοδο όμως η Μπουντούτσνοστ αποκατέστησε την... τάξη στα τελευταία λεπτά και ο Αλέκσα Ίλιτς έκανε αυτό!

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-40, 68-70, 93-84.

Αποτελέσματα - 24η αγωνιστική: (25/2) Τσεντεβίτα - Σόκολι 81-77, Κρκα - Μόρναρ 63-72, Μπουντούτσνοστ - Ζελέζνικ 93-84, (27/2) Ερυθρός Αστέρας - Ολίμπια Λιουμπλιάνα, ΜΖΤ Σκοπίων - Ιγκοκέα, Μέγκα Λεκς - Παρτίζαν, (1/3) Ζαντάρ - Τσιμπόνα.

Κατάταξη: Ερυθρός Αστέρας 22-1, Τσεντεβίτα 18-6, Παρτιζάν 17-5, Μπουντούτσνοστ 17-7, Τσιμπόνα 11-12, Ιγκοκέα 11-12, Ζελέζνικ 10-14, Ολίμπια Λιουμπλιάνα 10-13, Σόκολι 9-15, Μόρναρ 8-16, Μέγκα Λεκς 9-14, ΜΖΤ Σκοπίων 8-15, Κρκα 7-17, Ζαντάρ 7-16.