Οι Έλληνες του Εξωτερικού

Ο Τάσος Δώνης πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη Νις, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με το Αμβούργο, ενώ ο Κώστας Μήτρογλου πυροβολεί κατά... ριπάς.

Τέσσερα γκολ από τρεις παίκτες ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Ο Τάσος Δώνης πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Νις στην Γαλλία, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος σκόραρε για δεύτερο σερί ματς με το Αμβούργο, ενώ ο Κώστας Μήτρογλου είναι σε onfire κατάσταση, καθώς βρήκε δύο φορές δίχτυα κόντρα στην Αρούκα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ντάρμσταντ, όπου η Μπορούσια γνώρισε την ήττα με 2-1.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Δεν ήταν απλά βασικός στην εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη επί της Λειψίας με 3-0, αλλά πέτυχε και το γκολ με το οποίο το Αμβούργο άνοιξε το σκορ.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Μάιντς εκτός έδρας, όπου η Άουγκσμπουργκ γνώρισε την ήττα με 2-0, χωρίς να φέρει ευθύνη για κάποιο από τα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Μάιντς με 2-0.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 2-1 από την Μόναχο 1860, δεν βρήκε δίχτυα και αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μόναχο 1860 όπου η Καρλσρούη γνώρισε την ήττα με 2-1.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Χέιντενχάιμ με 2-0.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Δεν ήταν στο βασικό σχήμα για το εντός έδρας παιχνίδι με την Έρφουρτ, αλλά μπήκε στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Κροτόνε με 2-0, χωρίς να αντιμετωπίσει η ιδιαίτερα προβλήματα.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δύσκολο βράδυ για τον Έλληνα τερματοφύλακα, ο οποίος δέχθηκε τρία γκολ στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Φιορεντίνα, χωρίς όμως να φέρει ευθύνη σε κάποιο από αυτά.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σαμπντόρια όπου η Μπολόνια γνώρισε την ήττα με 3-1.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Σαμπντόρια από την οποία η Μπολόνια έχασε 3-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Γιουβέντους με 2-0.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Τσεζένα.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βιτσέντζα.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Παγκανέζε.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ):Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0. Είχε ένα καλό σουτ στο ξεκίνημα του αγώνα, χωρίς να φέρει ευθύνη σε κάποιο από τα γκολ που δέχθηκε η Γουότφορντ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 0-0 με την Έβερτον.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Νόριτς με 5-1.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 3-2 επί της Γουίγκαν.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Σπόρτινγκ Χιχόν με 2-0.

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Λεβάντε εντός έδρας με 1-0.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): ΄Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Φουενλαμπράδα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 74'.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 43ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού από την Ρεν και στο 59' μείωσε σε 2-1, πριν η Νις ισοφαρίσει στο 81ο λεπτό.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Λόγω του τραυματισμού δεν έπαιξε στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σεντ Τρούιτεν.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Σαρλερουά με 2-1, αλλά τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή στο 40'.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μαλίν με 2-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Μαλίν, όπου η Κορτράικ γνώρισε την ήττα με 2-0.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Κορτράικ, αλλά έγινε αλλαγή στο 87.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Κορτράικ με 2-0.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Μπριζ, την οποία η Λόκερεν κέρδισε 1-0 εντός έδρας.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου
(Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Φίτεσε με 2-0.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Ναϊμένγκεν με 2-0.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Μπήκε στο 78ο λεπτό του ισόπαλου 2-2 εκτός έδρας παιχνιδιού με την Χέρακλες, χωρίς όμως να πετύχει το γκολ που θα χάριζε τη νίκη στην ομάδα του.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Χέρενφεν με 2-1.

Μάρκος Σιφναίος (Βαλβάικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Μπρέντα με 3-2.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ουσιαστικά καθάρισε μόνος του το παιχνίδι με την Αρούκα, καθώς πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της νίκης με 3-0.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Αρούκα.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Τοντέλα με 1-0.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Λόγω του τραυματισμού του δεν έδωσε το παρών στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι Κυπέλλου με την Ντανφέρμλινγκ.

Γιώργος Σκόνδρας (Χάμιλτον): Ξεκίνησε βασικός στο 1-1 για το Κύπελλο Σκωτίας με την Ντανφέρμλινγκ, αλλά έγινε αλλαγή στο 74'.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι Κυπέλλου με την Χιμπέρνιαν που έληξε 0-0.

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Βασικός στο ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι Κυπέλλου με την Χιμπέρνιαν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Γκεντσερμπιρλιγκί, το οποίο η Αλάνιασπορ κέρδισε 3-0.

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ): Μπήκε στο 69ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Σαμσουνσπόρ με 2-1, χωρίς να βρει δίχτυα.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μάτερσμπουργκ, όπου η Στουρμ έχασε 1-0.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 4-1 από την Αλ Κασιντίγια.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 4-1 από την Αλ Κασιντίγια.

Η Γρανάδα του Παναγιώτη Κονέ παίζει σήμερα.