ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ερυθρός Αστέρας 102-80 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η ΤΣΣΚΑ (16-6) νίκησε στη Μόσχα τον Ερυθρό Αστέρα (12-10) με 102-80 ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης είδε ενεργό και τον Μίλος Τεόντοσιτς μετά από αρκετό καιρό.

Η επιστροφή του Μίλος Τεόντοσιτς στην ενεργό δράση έφερε και τη νίκη της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα επί του Ερυθρού Αστέρα με 102-80. Ο Νάντο Ντε Κολό τελείωσε με 25 πόντους ενώ συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/22 τρίποντα.

Το καλάθι του Νέιτ Ουόλτερς έκανε το 3-8 στο 3' της αναμέτρησης και εκείνο το σημείο κατά το οποίο η ΤΣΣΚΑ εμφανίστηκε στο παρκέ σοβαρή και με δεκάδες λύσεις στην επίθεσή της. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα ισορρόπησε την κατάσταση στο σκορ (12-11, 5) και με την είσοδο του Μίλος Τεόντοσιτς μετά από μεγάλο διάστημα απουσίας, η μηχανή πήρε μπροστά για τα καλά. Ο Σέρβος δεν σκόραρε, αλλά δημιουργούσε για τους υπόλοιπος και με 7/8 τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 33-26.

Η εικόνα του δεύτερου και του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε σε μεγάλο βαθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν μόνιμα το προβάδισμα με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς να φτάνει τους 14 πόντους (60-46, 21'). Οι Σέρβοι πότε με τον Όγκνιεν Κούζμιτς και πότε με τα εύστοχα σουτ τριών πόντων, έβρισκαν τρόπο να μένουν στο παιχνίδι κρατώντας τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο (62-56, 23'). Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε διάθεση όμως να μπει σε προβληματισμούς και με σερί 9-0 ξέφυγε με 71-56 (26').

Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη φρόντισε να είναι σοβαρή στη συνέχεια σε ό,τι αφορά την άμυνά της. Στην άλλη πλευρά του παρκέ με τόσο πολύ ταλέντο που διαθέτει δεν υπήρχε πρόβλημα κι έτσι το τελικό 102-80 τη διατήρησε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε 13/22 τρίποντα, 19/20 βολές, 27 ασίστ και 6 κοψίματα. Θέλετε κάτι άλλο για να πειστείτε για την ανωτερότητά της;

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό σε 25:55 είχε 25 πόντους (8/10δ., 2/3τρ., 3/3β.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο και 7 λάθη.

Εξαιρετικός και ο Νικίτα Κουρμπάνοφ με 18 πόντους (3/3δ., 2/2τρ., 6/6β.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκο Γκούντουριτς σε 21:49 είχε 3 πόντους (0/1δ., 0/1τρ., 3/4β), ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 23' το σκορ ήταν 62-56. Τρία λεπτά αργότερα ήταν 71-56. Με το σερί των 9 αναπάντητων πόντων η ΤΣΣΚΑ δεν ασχολήθηκε ξανά με τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μίλος Τεόντοσιτς έπαιξε 21:14 και είχε 16 πόντους (1/3δ., 3/7τρ., 5/5β.), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τα 20 λάθη. Πολλά

Οι Σέρβοι την άμυνά τους και τα μόλις 10 αμυντικά ριμπάουντ σε ολόκληρο αγώνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κόρεϊ Χίγκινς θέλησε να σκοράρει με lay up αλλά ο Ντιόν Τόμπσον τον έκοψε εντυπωσιακά.

Τα δεκάλεπτα: 33-26, 58-46, 102-80