Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

O Θανάσης Παπάζογλου πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Ρόντα, ενώ ο Αλέξανδρος Καρτάλης χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Άαλεν. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Δύο γκολ ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, με τον Θανάση Παπάζογλου να ανοίγει... λογαριασμό στην Ρόντα και τον Αλέξανδρο Καρτάλη να χαρίζει τον βαθμό στην Άαλεν λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Ντεμπούτο έκαναν ο Θανάσης Πέτσος με την Φούλαμ και ο Γιώργος Τζαβέλας με την Αλάνιασπορ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Μάιντς, χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ίνγκολσταντ, όπου το Αμβούργο γνώρισε την ήττα με 3-1.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Βόλφσμπουργκ με 2-1.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Βόλφσμπουργκ, όπου το Αμβούργο γνώρισε την ήττα με 2-1.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 3-2 επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ, αλλά έγινε αλλαγή στο 89ο λεπτό.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Μπίλεφελντ, την οποία η Καρλσρούη κέρδισε με 3-2.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Μπράουνσβάικ.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Μπήκε αλλαγή στο 79ο λεπτό και με το γκολ που πέτυχε 6 λεπτά αργότερα, χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην ομάδα του κόντρα στην Βέχεν Βισμπάντεν.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Σαμπντόρια με 3-2.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Για ακόμη ένα παιχνίδι είχε πολύ καλή απόδοση. Αυτή τη φορά κόντρα στην Μίλαν, την οποία η Ουντινέζε κέρδισε 2-1.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Μπήκε στο 90ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Κάλιαρι.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Κάλιαρι που έληξε 1-1, έχοντας καλή απόδοση.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Μπολόνια που έληξε 1-1.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνίδι με την Περούτζια.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα από την Βερόνα με 2-0.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι με την Σιρακούζα που έληξε 1-1.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Ήταν εκτός αποστολής για το 1-1 με την Σιρακούζα.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι Κυπέλλου με την Μίλγουολ, όπου η Γουότφορντ γνώρισε την ήττα με 1-0.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Πήρε την πρώτη του συμμετοχή εφέτος, στο παιχνίδι Κυπέλλου με την Άκρινγκτον Στάνλεϊ.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Έκανε ντεμπούτο0 στην Φούλαμ, μπαίνοντας στο 83ο λεπτό της νίκης με 4-1 επί της Χαλ για το Κύπελλο Αγγλίας.

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Θέλτα με 2-0.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Βιγιαρεάλ με 2-0.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Μπήκε στο 85ο λεπτό του εντός έδρας παιχνιδιού με την Θέμικα Κλαμπ που έληξε χωρίς γκολ.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Γκινγκάμπ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Μαλίν, όπου η Γκενκ γνώρισε την ήττα με 1-0.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Γκενκ, όμως αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Γκενκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Λόκερεν, το οποίο η Κορτράικ κέρδισε 2-1.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Βασικός για δεύτερη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος, βοηθώντας την ομάδα του να κερδίσει 2-1 την Λόκερεν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας από την Κορτράικ με 2-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου
(Βίλεμ): Βασικός στη νίκη με 3-2 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Τβέντε με 2-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Μπήκε αλλαγή στο 58' και στο 62' σκόραρε το 3ο γκολ της νίκης με 4-0 επί της Εξέλσιορ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Φίτεσε.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Είναι τραυματίες και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Σεντ Τζόνσον, όπου η Χάμιλτον γνώρισε την ήττα με 3-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας
(Αλάνιασπορ): Παρά την εκτός έδρας ήττα από την Αντάλιασπορ με 2-1 ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του.

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ): Έπαιξε σε όλο το εκτός παιχνίδι με την Μερσίν Ιντμανιουρντού, αλλά δεν βρήκε δίχτυα, με αποτέλεσμα η Σιβασπορ να γνωρίσει την ήττα με 1-0.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Αλ Σαμπάμπ, αλλά έγινε στο 72ο λεπτό.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Αλ Σαμπάμπ.

*H Mπενφίκα των Μήτρογλου, Σάμαρη και η Φιρένσε του Καραμάνου παίζουν σήμερα το βράδυ...