Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Η ασίστ του Γιάννη Φετφατζίδη και η συμμετοχή του Αντώνη Στεργιάκη ως βασικού, ξεχώρισαν από τους Έλληνες του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα.

Χωρίς γκολ έμειναν αυτή την εβδομάδα οι Έλληνες του εξωτερικού, καθώς ουδείς κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μόνο ο Γιάννης Φετφατζίδης κατάφερε να δείξει κάτι με την ασίστ που έδωσε, ενώ άξια αναφοράς είναι και η συμμετοχή του 17χρονου Αντώνη Στεργιάκη κάτω από τα δοκάρια της Σλάβια Σόφιας.

Αναλυτικά οι επιδόσεις τους...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Χοφενχάιμ, το οποίο έληξε 2-2.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Χέρτα με 2-0.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Δεν ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας παιχνίδι με την Γκλάντμπαχ, αλλά μπήκε 6 λεπτά πριν η Άουγκσμπουργκ πετύχει στο 75ο λεπτό το γκολ της νίκης.​

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γκλάντμπαχ.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Κολωνία.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Μπήκε στο 61ο λεπτό του εντός έδρας παιχνιδιού με την Μπράουνσβάικ, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να κερδίσει, καθώς το ματς έληξε ισόπαλο 0-0.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Έπαιξε σε όλο το ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι με την Μπράουνσβάικ, εντός έδρας.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Στουτγάρδης.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-1 επί της Έρφουρτ, εντός έδρας.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Δεν ξεκίνησε βασικός αυτή τη φορά, αλλά μπήκε στο 70ο λεπτό της νίκης με 3-0 επί της δεύτερης ομάδας της Βέρντερ Βρέμης.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Δύσκολο βράδυ είχε ο Έλληνας αμυντικός κόντρα στην Γιουβέντους, καθώς στο γκολ που έκρινε την αναμέτρηση δεν κατάφερε να κόψει τον Ιγκουαΐν, ενώ στο 85ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Κροτόνε με 2-0.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Κροτόνε με 2-0.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός και με καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη επί της Πεσκάρα με 3-0.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Πεσκάρα με 3-0.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Έμπολι.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 επί της Αβελίνο.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ήττα από την Κάρπι με 2-1.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Ξεκίνησε βασικός για την εκτός έδρας ήττα με 2-1 επί της Ακραγκας, αλλά αντικαταστάθηκε στο 55'

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Άκραγκας.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Σάντερλαντ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-0 επί της Σουόνσι.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Γουλβς, δεν βρήκε δίχτυα και η Νότιγχαμ γνώρισε την ήττα με 2-0.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Μπήκε στο 72ο λεπτό της εντός έδρας νίκης με 3-1 επί της Αλμπαθέτε, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Ντιζόν.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σταντάρ Λιέγης που έληξε 2-2, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Μουσκρόν.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Μουσκρόν, έχοντας καλή απόδοση.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Μπήκε στο 87ο λεπτό της ήττας από την Λόκερεν με 3-1.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης επί της Βέστερλο με 3-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Μπριζ με 5-1.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπριζ, όπου η Κορτράικ γνώρισε την ήττα με 5-1.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Μπριζ με 5-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας νίκης με 2-0 επί της Μπέβερεν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην νίκη με 2-1 επί της Χέρενφεν.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Άλκμααρ με 2-1.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Τβέντε με 2-1.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Χέρακλες.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Μπήκε στο 68ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Εστορίλ.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Εστορίλ με 1-0, καθώς χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Ρέιντζερς με 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ριντ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, όπου η Χάιντουκ γνώρισε την ήττα με 1-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Λοκομοτίβ Πλόντβιβ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Μπήκε ως αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, δεν σκόραρε, αλλά έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ της εκτός έδρας νίκης με 3-2 επί της Αλ Τααβόν.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Αλ Τααβόν.

*Η Φιρένσε του Τάσου Καραμάνου παίζει σήμερα...