Γκαζιάντεπσπορ - Αναντολού Εφές 70-75

Στέλλα Παπαδοπούλου

Μόνο εύκολο έργο δεν είχε στην έδρα της Γκαζιάντεπσπορ του Στέφανου Δέδα η Αναντολού Εφές που πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες (70-75) κι ανέβηκε στο 8-1.

Πριν υποδεχτεί την Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα (9/12, 19:00) για την 11η αγωνιστική της EuroLeague η Αναντολού Εφές πήρε δύσκολη νίκη στις λεπτομέρειες. Η Γκαζιέντεπσπορ που την περασμένη αγωνιστική υποχρέωσε την Μπάνβιτ στην πρώτη της ήττα, πάλεψε μέχρι τέλους.

Στα -32'' ο Ντέρικ Μπράουν βρήκε στόχο από κοντά μετά την άστοχη επίθεση της Γκαζιάντεσπορ (68-73) κι όταν ο Ουίλ Τσέρι μείωσε στους τρεις οι Γκρέιντζερ και Μπράουν ευστόχησαν από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 30-35, 53-57, 70-75

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής: (3/12) Μπαλικεσίρ-Μπεσίκτας 75-91, Καρσίγιακα-Γελισίγκερσουν 80-58, Μπουγιουκτσεκμετζέ-Άνκαρα 85-67, (4/12) Γκαζιάντεπσπορ-Αναντολού Εφές 70-75, Μπάνβιτ-Τράμπζονσπορ 89-58, Τόφας-Φενέρμπαχτσε, Γαλατάσαραϊ-Ουσάκ, Νταρουσάφακα-Ίνσταμπουλ

Η κατάταξη: Αναντολού Εφές 8-1, Μπάνβιτ 8-1, Μπεσίκτας 7-2, Φενέρμπαχτσε 7-1, Καρσίγιακα 6-3, Γαλατάσαραϊ 6-2, Γεσιλγκίρεσουν 5-4, Νταρουσάφακα 5-3, Μπουγιουκτσεκμετζέ 4-5, Γκαζιάντεπσπορ 3-6, Τράμπζονσπορ 3-6, Ίνσταμπουλ 3-5, Τόφας 2-6, Ουσάκ 2-6, Μπαλικεσίρ 0-9, Άνκαρα 0-9

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα