Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Λυκογιαννης, Βέλλιος και Καρτάλης ήταν οι τρεις «Έλληνες του Εξωτερικού» που βρήκαν δίχτυα αυτή την εβδομάδα.

Τρία γκολ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, με το γκολ του Μπάμπη Λυκογιαννη απέναντι στην Ραπίντ Βιέννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ να ξεχωρίζει. Δίχτυα βρήκε και πάλι ο Απόστολος Βέλλιος απέναντι στην Μπάρνσλεϊ, όπως και ο Αλέξανδρος Καρτέλης στο παιχνίδι με την Ντούισμπουργκ.

Αναλυτικά οι επιδόσεις τους…

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Επαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άιντραχτ, όπου η Ντόρτμουντ γνώρισε την ήττα με 2-1, χωρίς ωστόσο να φέρει ευθύνη για κάποιο από τα δύο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη επί της Άιντραχτ  εκτός έδρας, με 4-1.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Κολωνία, έχοντας καλή απόδοση.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 με την Κολωνία.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Αμβούργο που έληξε 2-2, αλλά αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Καζερσλάουτερν που έληξε χωρίς γκολ.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Μπήκε στο 90ο λεπτό του εκτός έδρας 0-0 με την Κζερσλάουτερν, όμως δεν πρόλαβε να βοηθήσει την ομάδα του να πετύχει το γκολ της νίκης.

Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Άουε.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την δεύτερη ομάδα της Βέρντερ Βρέμης.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ντούισμπουργκ που έληξε ισόπαλο (2-2), πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του και έγινε αλλαγή στο 76ο λεπτό.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή της Ρόμα για την νίκη με 3-2 επί της Πεσκάρα εντός έδρας.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Κάλιαρι με 2-1, έχοντας ευθύνη για το πρώτο γκολ καθώς έκανε πέναλτι από το οποίο προήλθε το 1-0.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Κάλιαρι με 2-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη επί της Ουντινέζε εντός έδρας με 2-1.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Αταλάντα, όπου η Μπολόνια γνώρισε την ήττα με 2-0.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Αταλάντα με 2-0.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την πρώην ομάδα του την Βερόνα, όπου η Μπάρι γνώρισε την ήττα με 1-0.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Μέλφι με 3-2, αλλά έγινε αλλαγή στο 70'.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Μέλφι με 3-2.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Στόουκ με 1-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 56ο λεπτό.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 2-2 με την Λέστερ.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 5-2 επί της Μπάρνσλεϊ, πετυχαίνοντας μάλιστα και το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Στο 71ο λεπτό αντικαταστάθηκε.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Μπήκε στο 67ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 2-1 από την Ρέγιες, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία με την Μπαστιά (1-1).

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 6-0 από την Οστάνδη.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπέβερεν με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Μπέβερεν με 1-0.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σιντ Τρούιτεν όπου η Λόκερεν κέρδισε με 1-0.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Δεν ήταν στην αποστολή για το θεαματικό 3-3 εκτός έδρας με την Έουπεν.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε στο 84ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Γάνδη με 3-0 αλλά δεν πρόλαβε να πετύχει κάποιο γκολ.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός στην βαριά ήττα με 3-0 από την Γάνδη εκτός έδρας.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Γάνδη με 3-0.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπριζ, όπου η Μαλίν γνώρισε την ήττα με 6-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί των Γκο Εχέντ Ιγκλς με 1-0.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Ναϊμένγκεν.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μπήκε στο 76ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της Χρόνινγκεν με 4-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μορεϊρένσε.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Μορεϊρένσε στην Λισαβόνα.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός σε όλο το ισόπαλο (1-1) εκτός έδρας παιχνίδι με την Ρος Κάουντι.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 84ο λεπτό της εντός έδρας ήττα από την Βασιλεία με 2-1, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να ισοφαρίσει.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Στουρμ Γκρατς, πετυχαίνοντας και ένα καταπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας
(Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ζίλινα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης
(Βάσας): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για την ήττα από την Χόβεντ με 2-1, εκτός έδρας.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Ίντερ Ζάπρεσιτς στο Σπλιτ.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης
(Σλάβια Σόφιας): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας 1-1 με την Μπέροε.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Αλ Χιλάλ, αλλά έγινε αλλαγή στο 46ο λεπτό.

* Η Φιρένσε του Τάσου Καραμάνου και η Σαλερνιτάνα του Μιχάλη Ηλιάδη παίζει σήμερα.