Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Δημήτρης Διαμαντάκος και Κώστας Μήτρογλου ήταν οι δύο «Έλληνες του Εξωτερικού» που βρήκαν δίχτυα το σαββατοκύριακο.

Τρία γκολ από δύο ποδοσφαιριστές, ήταν ο απολογισμός των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα. Ο Κώστας Μήτρογλου βρήκε δύο φορές δίχτυα στη νίκη με 6-0 επί της Μαρίτιμο για το Κύπελλο Πορτογαλίας, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντάκος αν και άνοιξε το σκορ επί της Σαντχάουζεν, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και μάλιστα τρεις φορές.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των «Ελλήνων του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός και με εξαιρετική παρουσία στο ντέρμπι με την Μπάγερν Μονάχου, το οποίο η Ντόρτμουντ κέρδισε 1-0.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Λεβερκούζεν που έφερε την Λειψία στην κορυφή της Bundesliga.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Χέρτα που έληξε χωρίς γκολ, έχοντας καλή απόδοση.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 0-0 παιχνίδι με την Χέρτα.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα από την Άιντραχτ με 2-1.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Βασικός κόντρα στην Σαντχάουζεν, άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία γκολ.

Dimitrios Diamantakos Goal HD - Karlsruher 1... από jason-pitt1

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Μπήκε στο 73ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Σαντχάουζεν με 3-1, όμως δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να έχει κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας παιχνίδι με την Νυρεμβέργη.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από το Μαγδεμβούργο με 3-1.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ήταν εκτός αποστολής για το ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Όσναμπρικ, εντός έδρας.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ατάλαντα, όπου η Ρόμα γνώρισε την ήττα με 2-1.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Νάπολι, χωρίς να φέρει ευθύνη στα γκολ που δέχθηκε, καθώς τον «πούλησε» η άμυνά του.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Νάπολι με 2-1.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Παλέρμο, το οποίο η Παλέρμο κέρδισε 3-1.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Παλέρμο με 3-1.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Κιέβο.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Κάρπι με 2-0.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Λατίνα.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Κοζέντσα με 2-1.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Κοζέντσα με 2-1.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λέστερ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Τσέλσι με 1-0.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 56ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Ίπσουιτς, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Λογρονιές, όπου η Ρεάλ γνώρισε την ήττα με 4-0!

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στις καθυστερήσεις της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Σεντ Ετιέν.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Έουπεν, δεν βρήκε δίχτυα και έγινε αλλαγή στο 84ο λεπτό.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Λόκερεν, αλλά έγινε αλλαγή στο 69'.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 επί της Λόκερεν, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Σαρλερουά με 2-1.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Οστάνδη με 5-0.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε στο 89ο λεπτό του εκτός έδρας 1-1 με την Μπεβερεν, χωρίς όμως να σκοράρει το γκολ της νίκης.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Μπέβερεν.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπέβερεν.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Σταντάρ Λιέγης, αλλά αντικαταστάθηκε στο 82ο λεπτό.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στο ισόπαλο χωρίς γκολ, εντός έδρας παιχνίδι με την Αϊντχόφεν.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με την Ουτρέχτη.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Ήταν εκτός αποστολής στην ήττα με 3-0 από την Φέγενορντ στο Ρότερνταμ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στην νίκη με 6-0 επί της Μαρίτιμο για το Κύπελλο και πέτυχε δύο γκολ.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός σε όλο το παιχνίδι Κυπέλλου με την Μαρίτιμο, όπου η Μπενφίκα κέρδισε 6-0.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι Κυπέλλου της Φειρένσε με την Ακαδέμικα που έληξε 0-0 και οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση στα πέναλτι.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 85ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 4-3 από την Σιόν, αλλά δεν κατάφερε στο διάστημα που αγωνίστηκε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Αλταχ που έληξε 1-1.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρουζόμπεροκ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ηλίας Ιγνατίδης (Βάσας): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 2-2 παιχνίδι με την Φερεντσβάρος.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Λοκομοτίβα, το οποίο η Χάιντουκ κέρδισε 1-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλ Μπάτιν με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 86'.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 1-0 επί της Αλ Μπατιν.

Η Χάμιλτον του Γιώργου Σαρρή παίζει σήμερα...