ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζαλγκίρις 95-86 (vid)

Η ΤΣΣΚΑ (7-1) πήρε το ματς-θρίλερ με την Ζαλγκίρις (2-6) στην «Megasport Arena», καθώς νίκησε με 95-86 την ομάδα του Κάουνας, και παρά την απουσία του τραυματισμένου Ντε Κολό, ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν εκεί για να σώσει την κατάσταση.

Η Ζαλγκίρις το πάλεψε κι έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ, καθώς βρέθηκε μπροστά μέχρι και στο +9 στην τρίτη περίοδο (46-55), με τον εκπληκτικό Γιανκούνας, ωστόσο η ρώσικη ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Παρά την σημαντική απουσία του Νάντο Ντε Κολό, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 95-86, για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Σπουδαίο παιχνίδι για τον Τεόντοσιτς, που τελείωσε το ματς με 25 πόντους και 5 ασίστ και σημαντική συμβολή από τους Τζάκσον (19π.) και Έιρς (13π.). Η εκπληκτική εμφάνιση του Γιανκούνας (30π., 8ρ.) δεν έφτανε για να φύγουν οι φιλοξενούμενοι με την νίκη.

Το ματς δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ΤΣΣΚΑ η οποία βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ, καθώς η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα σερί 5-0 και με πρωταγωνιστή τον Γιανκούνας (8π.) που έφτασε τη διαφορά στο +8 (4-12, 04:40 και 9-16, 03:05).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι ήρθε μετά από τρία λεπτά, από το Τεόντοσιτς (10π.), ο οποίος ισοφάρισε σε 21-21, ενώ στην πορεία ο ίδιος έβαλε μπροστά, για πρώτη φορά στο ματς, την «Αρκούδα» με τρίποντο (30-27, 04:10). Ωστόσο, ο Πάνγκος (7π.) έδωσε ξανά προβάδισμα στους Λιθουανούς (37-41, 00:31), ενώ ο Σέρβος γκαρντ (18π.) με τρίποντο μείωσε σε -1 κι έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 40-41.

Στην τρίτη περίοδο, ο Κουρμπάνοφ ισοφάρισε σε 46-46 (07:34) και τότε η ομάδα του Κάουνας έτρεξε ένα σερί 9-0 (46-55, 06:22) με τον... συνήθη ύποπτο Γιανκούνας (18π. μέχρι εκείνη τη στιγμή) φτάνοντας στο +9. Έπειτα, ο Ιτούδης πέρασε στο παρκέ τον Έιρς, ο οποίος έκανε εκπληκτική εμφάνιση, καθώς ήταν εύστοχος σε όλες τις βολές (εκτός από μία) που εκτέλεσε και μείωσε στο -2 (61-63, 01:55) κι ο Τζάκσον με τρίποντο έκανε το 67-69 (00:26).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, Τζάκσον και Έιρς έκαναν το... κομμάτι τους, κυρίως στο θέμα των βολών, στο οποίο ήταν αποτελεσματικοί, με τον πρώτο να φτάνει την διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+10, 92-82, 00:47). Ο Γιανκούνας (30π.) έβαλε το τρίποντο της... τιμής (94-86, 00:29), ενώ το τελικό σκορ (95-86) επισφράγισε ο Χίγκινς με 1/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε μεγάλο ποσοστό στις ελεύθερες βολές (86%) έναντι της Ζαλγκίρις (69.2%), ενώ οι παίκτες της μάζεψαν 34 συνολικά ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Σαφώς ο Μίλος Τεόντοσιτς, που φρόντισε να κάνει ακόμα μια υπέροχη εμφάνιση με 25 πόντους (6/9 δίπ., 2/7 τριπ., 7/9 β.), μοίρασε 5 ασίστ, μάζεψε 2 ριμπάουντ κι είχε 1 λάθος, σε περίπου 33 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Σέρβος γκαρντ ξεπέρασε τον Νίκολα Βούισιτς σε πόντους στη διοργάνωση και μπήκε στην 8η θέση των σκόρερ με 2.462 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φρίτζον, ο οποίος σε περίπου 8 λεπτά είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η είσοδος του Έιρς στο παρκέ, καθώς φρόντισε να χάσει μόνο μια βολή κι από την στιγμή που έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ (74-72), η ρώσικη ομάδα δεν έχασε το προβάδισμα ξανά και μαζί με τον Τζάκσον έφτασαν στο +10 (92-82 και 94-84).

ΑΦΑΝΕΙΣ... ΗΡΩΕΣ: Μα φυσικά ο Έιρς, ο οποίος σε 12:34 είχε συνολικά 13 πόντους (1/2 δίπ., 0/1 τρίπ., 11/12 βολές), ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ κι έκανε 1 λάθος.

Δεν μπορούμε να αμελήσουμε και τον Τζάκσον, ο οποίος σε 23:05 μέτρησε 19 πόντους (2/5 δίπ., 3/4 τρίπ., 6/6 β.), μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ κι έκανε 1 λάθος.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τις 21 ασίστ που επέτρεψε να μοιράσουν οι παίκτες της λιθουανικής ομάδας, αλλά και τα 14 λάθη που έκανε. Σαφώς και την ψυχρολουσία που της δημιούργησε αρχικά η Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους τόσο τα 10/25 τρίποντα, όσο και την έλλειψη διαχείρισης του ματς στα κρίσιμα σημεία στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φοβερή τάπα του Χάινς στον Λίμα!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 40-41, 67-69, 95-86.