Φενέρμπαχτσε - Αναντολού Εφές 88-80 (vid)

Χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Κώστα Σλούκα, η Φενέρ γλύτωσε το... στραπάτσο, επιβλήθηκε της Εφές με 88-80, για την 8η αγωνιστική της Euroleague, κι επέστρεψε στις νίκες.

Υπολόγιζε χωρίς τον... Σλούκα η Εφές!

Ο Έλληνας γκαρντ έσωσε για ακόμα μια φορά τη Φενέρ, η οποία πήρε τη νίκη με 88-80 ενάντια στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, μετά από τρία σερί άσχημα αποτελέσματα στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ήταν καταιγιστικός, καθώς ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 21 πόντους (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 6/6 βολές), ενώ μοίρασε και 4 ασίστ, οι οποίες είχαν πολλές φορές αποδέκτη τον Βέσελι, που φρόντιζε να καρφώνει εντυπωσιακά.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γκρέιντζερ με 19 πόντους, ο οποίος αποδείχθηκε μοιραίος στην πορεία, καθώς προς τα μέσα της τέταρτης περιόδου, έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ούντοχ, που έφτασε τη διαφορά του σκορ στην μέγιστη τιμή της (75-65).

Η Εφές μπήκε δυναμικά στο παρκέ, ο Γκρέιντζερ έκανε φοβερά πράγματα (2-9), ωστόσο ο Ντίξον πήρε... φωτιά και με πέντε σερί πόντους ισοφάρισε σε 9-9. Τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ο Ομπράντοβιτς έριξε τον Κώστα Σλούκα στο παρκέ, ο οποίος λίγο μετά μείωσε για τη Φενέρ σε 15-18.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η εξαιρετική άμυνα της Φενέρ άφησε την Εφές χωρίς καλάθι για δύο λεπτά περίπου. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Γκρέιντζερ και Χάνεϊκατ πήραν ξανά προβάδισμα (24-32), όμως, ο Έλληνας γκαρντ και οι συνεργασίες του με τον Βέσελι έστειλαν τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ 43-42.

Η Εφές χάρη στους Κότον, Ντάνστον και Γκρέιντζερ, που ήταν... φωτιά πίσω από τα 6.75, έκανε ένα σερί 10-0 κι έφτασε το σκορ στο 51-56. Πάλι όμως Σλούκας και Βέσελι ανέτρεψαν την κατάσταση (64-61, 30').

Στην τέταρτη περίοδο ο Ομπράντοβιτς πέρασε στο παρκέ και τον Μαχμούτογλου, ο οποίος με πέντε σερί πόντους έκανε το 69-61 ενώ λίγο αργότερα η διαφορά του ματς έφτασε στη μέγιστη τιμή της (75-65, 34'). Η Εφές προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και πανηγύρισαν τη νίκη μετά από τρία συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα στη διοργάνωση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ σούταρε καλύτερα σε δίποντα (60.5%-55.2%), στα τρίποντα (42.1%-26.1%) ενώ έβαλε και το χεράκι της η Εφές με τις 8/17 βολές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Σλούκας ήταν απολαυστικός στα 22:32 που έπαιξε έχοντας 21 πόντους (3/4δ., 3/3τρ., 6/6β.), 4 ασίστ κι ένα λάθος.

Πολύτιμος και ο Γιαν Βέσελι με 20 πόντους (7/8δ., 6/10β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τσέντι Οσμάν με μόλις 3 πόντους (0/1δ., 1/3τρ.), 2 ριμπάουντ,μία ασίστ κι ένα κλέψιμο, δε βοήθησε όσο ήθελε ο Περάσοβιτς.

ΣΗΜΕΙΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με το σκορ 64-61, αλλά ο Μελίχ Μαχμούτογλου και οι συμπαίκτες του έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-5, πήγαν τη διαφορά στο +10 (75-65) και κάπου εκεί ξεκαθάρισε η κατάσταση.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μελίχ Μαχμούτογλου είχε1 0 πόντους με 2/2 τρίποντα και ήταν αυτός που άλλαξε το ρυθμό του ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Φενέρ τα 16 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και οι φιλοξενούμενοι το άθλιο 457% στις βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν ο Μπράιαντ Ντάνστον κάρφωσε με δύναμη στο πρόσωπο του Γιαν Βέσελι!

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 43-42, 64-61, 88-80