Γκαζιάντεπσπορ - Μπαλικεσίρ 88-80

Η Γκαζιάντεπσπορ του Στέφανου Δέδα πήρε το ντέρμπι ουραγών επικρατώντας της Μπαλικεσίρ με 88-80 στην παράταση.

Ο Στέφανος Δέδας πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώνας της Μπαλικεσίρ με 88-80 στην παράταση.

Το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι την τρίτη περίοδο όπου οι φιλοξενούμενοι με εντυπωσιακό μπάσκετ έτρεξαν σερί 10-0 και προσπέρασαν με διψήφια διαφορά πόντων. Οι παίκτες της Γκαζιάντεπ πάντως αντέδρασαν γρήγορα και με πρωταγωνιστή τον Ντέγιαν Ιβάνοφ (13π., 6ρ.) όχι μόνο ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά προσπέρασαν και στο σκορ (61-58, 34').

Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ο Μάρκους Ντένμον (27π.) στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Αμερικανός γκαρντ πρωταγωνίστησε και στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-34, 54-56, 73-73, (παρ.) 88-80

Αποτελέσματα - 6η αγωνιστική: Ουσάκ- Γεσιλγκιρεσούν 79-86, Άνκαρα – Καρσίγιακα 78-84, Γκαζιάντεπσπορ-Μπαλικεσίρ 88-80, Μπεσίκτας-Νταρουσάφακα, Τράμπζονσπορ-ίστανμπουλ (13/11) Μπάνβιτ-Τόφας, Αναντολού Εφές-Μπουγιουκμετσέ, Φενέρμπαχτσε-Γαλατάσαραϊ

Κατάταξη: Μπάνβιτ 5-0, Αναντολού Εφές 5-0, Μπεσίκτας 4-1, Φενέρμπαχτσε 4-1 Γαλατάσαραϊ 4-1, Γεσιλγκιρεσούν 4-2, Καρσίγιακα 4-2, Νταρουσάφακα 3-2, Μπουγιουκτσεκμεσέ 3-2, Ουσάκ Σπορτίφ 2-4, Ιστανμπούλ 2-3, Τόφας 2-3, Γκαζιαντέπσπορ 1-5, Τραμπζονσπόρ 0-5, Μπαλισεκίρ 0-6, Άνκαρα 0-6.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα