Νταρουσάφακα - Μπάμπεργκ 72-70 (vid)

Η Νταρουσάφακα (4-2) επικράτησε στο τέλος της Μπάμπεργκ (2-4) του Νίκου Ζήση με 72-70. Ένα ακόμη χαμένο ματς για τους Γερμανούς στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η Νταρουσάφακα πανηγύρισε για πρώτη φορά στο γήπεδό της (προερχόταν από δύο ήττες στη διοργάνωση) αφού νίκησε τη Μπάμπεργκ με 72-70.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τους Κλάιμπουρν και Μερμάν σε κέφια βρέθηκαν ακόμη και στο +8 (34-26 (17'), ωστόσο οι Γερμανοί φρόντισαν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας ισορροπήσει την κατάσταση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ «εγκλώβισαν» τους αντιπάλους τους, τούς κράτησαν χαμηλά στην επιθετική τους παραγωγικότητα και προηγήθηκαν με 60-50.

Στα πρώτα 91'' του τελευταίου δεκαλέπτου με 5 πόντους του Τέις, η Μπάμπεργκ μείωσε με 8-0 σερί σε 60-58. Στη συνέχεια ακολούθησε ντέρμπι και τα ντέρμπι τα κρίνουν οι λεπτομέρειες και η τύχη. Η Νταρουσάφακα τα έκανε αμφότερα και προηγήθηκε με καλάθι του Ουοναμέικερ για να αστοχήσει στο τέλος ο Μέλι στο σουτ της ισοφάρισης( ο ίδιος το είχε χάσει και στο ματς με τη Φενέρμπαχτσε).

Ο Νίκος Ζήσης σε 20:56 έμεινε στους 3 πόντους (0/2δ., 1/2τρ.(, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και αλλά τόσα λάθη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες τα πράγματα είναι ισορροπημένα εκτός από τα λάθη. Τα 7 λιγότερα των γηπεδούχων (8-15) έπαιξαν σημαντικό ματς.

Στο τέλος οι γηπεδούχοι είχαν δύο ομαδικά φάουλ να ξοδέψουν και η Μπάμπεργκ αντί να επιτεθεί γρήγορα για να της τα κάνουν και να της μείνει περισσότερος χρόνος στο τέλος, καθυστέρησαν αρκετά και βρήκαν ένα κακό σουτ του Ιταλού φόργουορντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλ Κλάιμπουρν εμφανίστηκε επιτέλους. Σε 29:36 είχε 17 πόντους (4/6δ., 3/6τρ., 0/2β.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πάτρικ Χέκμαν σε 11:37 είχε 0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα και τελείωσε με αρνητικό ranking (-5).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ ισόπαλο στους 70 πόντους ο Ουοναμέικερ ευστόχησε από τα 5 μέτρα κάνοντας το 72-70. Στα 32'' που έμεναν η Νταρουσάφακα έδωσε τα τρία ομαδικά φάουλ που είχαν αφήνοντας ένα σουτ στο τέλος στον Νικολό Μέλι ο οποίος αστόχησε.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αντριέν Μερμάν τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου στο οποίο δέχτηκε σερί 8-0 σε 91''.

Η Μπάμπεργκ πως δεν μπορεί na πάρει ματς που κρίνεται στο τελευταίο λεπτό για τέταρτη φορά στη φετινή διοργάνωση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στην δεύτερη περίοδο ο Μπραντ Ουοναμέικερ έδωσε άλεϊ ουπ πάσα στον Μάρκους Σλότερ και αυτός κάρφωσε εντυπωσιακά στο καλάθι της Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 60-50, 72-70