Μπάμπεργκ - Αρμάνι Μιλάνο 106-102

Η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση ανέτρεψε το εις βάρος της -17 (29-46, 18'21") κι επικράτησε της Αρμάνι με 106-102 στην παράταση!

Οι πρωταθλητές Γερμανίας χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να πανηγυρίσουν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση (2-3) ρίχνοντας την Αρμάνι στο 2-3, με τον Ζήση να σκοράρει κρίσιμους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους (9/9 βολ., 2/5 δίπ.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη και 8 κερδισμένα φάουλ σε 30'28".

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Τζεντίλε, Χίκμαν έδωσε λύσεις στην επίθεση της Αρμάνι Μιλάνο που «έτρεξε» σερί 5-0 και προηγήθηκε με 15-18 στα 2'02" για το τέλος της πρώτης περιόδου στην Brose Arena. Μάλιστα ο Τζαμέλ ΜακΛιν διαμόρφωσε το 18-21 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος για τους Ιταλούς που σούταραν με 72% στα δίποντα (8/11) σε αυτό το διάστημα! Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 3/7 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, προηγήθηκαν 22-31 με τον Ντράγκιτς ενώ ο Αλεσάντρο Τζεντίλε έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10, κάνοντας το 27-37 στο 15'16" κι έχοντας 10 πόντους με 5/7 δίποντα ως εκείνο το σημείο. Η Αρμάνι συνέχισε στο ίδιο τέμπο ενώ ο Σάντερς εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (29-46) στα 1'39" για το φινάλε του ημιχρόνου (38-46 ημίχ.)!

Η ολική ανατροπή ήλθε στο τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία της Αρμάνι, έκανε επιμέρους σκορ 22-8 και προηγήθηκε 60-54 στο 27'03" με τον Χάρις! Ο Ντάριους Μίλερ ήταν ο κορυφαίος της Μπάμπεργκ σε αυτό το διάστημα απέναντι στους Ιταλούς που μπλόκαραν επιθετικά και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν κεφάλι στο σκορ έπειτα από τα πρώτα λεπτά του ματς.

Παρ' όλα αυτά, ο Σάντερς σκόραρε 9 σερί πόντους για την Αρμάνι, διαμορφώνοντας το 61-66 στο 31'. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο (77-77, 37') όταν τα back2back τρίποντα των Μέλι, Κοζέρ έκαναν το 83-77 (37'58")! Ο Χίκμαν μείωσε σε 87-86 όμως ο Νίκος Ζήσης κέρδισε φάουλ από τον Τζεντίλε και διαμόρφωσε το 89-86 με 2/2 βολές στα 14" για το τέλος. Ο ΜακΛιν μείωσε σε 89-88 από τη γραμμή των βολών όμως ο Ζήσης έστειλε ξανά τη διαφορά στο +3 (91-88, 39'50") με βολές.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση όταν ο Χίκμαν κέρδισε φάουλ από τον Κοζέρ σουτάροντας από το... κέντρο και ισοφάρισε σε 91-91 με 3/3 βολές! Στο έξτρα πεντάλεπτο, λοιπόν, η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με +5 όταν ο Μίλερ έκανε το 102-97 ενώ ο Ντράγκιτς μείωσε σε 104-102 με 2/2 βολές, στα 21" για το τέλος. Η Μπάμπεργκ άντεξε στην πίεση των Ιταλών ενώ ο Ζήσης «κλείδωσε» τη σπουδαία νίκη από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-46, 61-64, 91-91 κ.α., 106-102 στην παρ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάμπεργκ υπέπεσε, μεν, σε 16 λάθη όμως είχε πέντε παίκτες με διψήφια διαφορά πόντων. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι σούταρε με 46.1% στα τρίποντα (12/26) ενώ οι πρωταθλητές Γερμανίας ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντάριους Μίλερ ήταν ο MVP των νικητών. Έμεινε στο παρκέ για 34'24", έχοντας 27 πόντους με 5/5 βολές, 2/6 δίποντα, 6/11 τρίποντα, συν 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε αυτό το διάστημα. Καταλυτική συμβολή είχε και ο Νίκος Ζήσης (13π., 3ασ., 2ριμπ.), σουτάροντας κρίσιμους πόντους από τη γραμμή των βολών.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα είχε 5 πόντους με 1/2 βολές, 2/3 δίποντα, 1 ριμπάουντ και 3 λάθη στα 14'41" που αγωνίστηκε.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Νικολό Μέλι άγγιξε το double-double με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Γιάνις Στρέλνιεκς ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους και 6 ασίστ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: To απίθανο κάρφωμα του Ρακίμ Σάντερς με το ένα χέρι στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ την απόδοσή της στο πρώτο ημίχρονο, η Αρμάνι ότι απώλεσε διαφορά 17 πόντων.