Μητρογκόλ vs Ιντέγιε! (poll)

Μήτρογλου ή Ιντέγιε; Ο... πρώην και ο νυν φορ του Ολυμπιακού. Το Gazzetta.gr παραθέτει τους αριθμούς των δύο φορ που φόρεσαν την φανέλα των Πειραιωτών τα τελευταία δύο χρόνια.

Ο Μητρογκόλ την χρονιά που μας πέρασε αμφισβητήθηκε για τα καλά στον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά και εν μέσω και προβλημάτων τραυματισμών ο Κώστας Μήτρογλου είχε στο ενεργητικό του και αρκετά γκολ και ασίστ. Το 2014 - 2015 που πήγε ως δανεικός από την Φούλαμ στους πρωταθλητές Ελλάδας ήταν η 4η συνεχόμενη που έβαζε διψήφιο αριθμό τερμάτων στην Λίγκα.

Την σεζόν 2014 - 2015 ο διεθνής Έλληνας φορ που φέτος κάνει... παπάδες στην Μπενφίκα, κατέγραψε 34 συμμετοχές. Έβαλε 19 γκολ σε Ελλάδα και Ευρώπη και είχε και 1 ασίστ. Έκλεισε την σεζόν με 2.616 λεπτά παρουσίας.

Σε επίπεδο Ευρώπης και Τσάμπιονς Λιγκ είχε γκολ και στο 3-2 με Ατλέτικο και στο 4-2 με Μάλμε. Ας δούμε και τα πεπραγμένα του... διαδόχου του.

Ο 27χρονος Ιντέγιε Μπράουν μέχρι στιγμής έχει 33 ματς. Μένουν βέβαια ακόμα αγώνες στο πρωτάθλημα και ενώ υπάρχει και το θέμα του Κυπέλλου και το εάν τελικώς συνεχιστεί ή όχι. Και αυτός ο παίκτης είχε φέτος προβλήματα τραυματισμών. Και επίσης αμφισβητήθηκε.

Έχει βρει δίχτυα 11 φορές, σκοράροντας σε μεγάλα ματς όπως με τη Ντιναμό στο Ζάγκρεμπ, με την ΑΕΚ στο ντέρμπι του α' γύρου, με τον ΠΑΟΚ αλλά και με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη. Έχει και 5 ασίστ. Στο πρωτάθλημα σκόραρε 1 γκολ ανά 210 αγωνιστικά λεπτά και στο Champions League 1 ανά 495.

Ο Μήτρογλου κόστισε στον Ολυμπιακό (σ.σ. αναφερόμαστε στην χρονιά του δανεισμού του από την Φούλαμ) 1 εκατ. ευρώ συν το συμβόλαιό του που είναι λίγο πιο πάνω από 1 εκατ. ευρώ. Γύρω στο 1 εκατ. ευρώ είναι το συμβόλαιο του Ιντέγιε Μπράουν ενώ η αγορά του κόστισε 6 εκατ. ευρώ. Δείτε στην Gallery και τους δύο εν δράσει με τον Ολυμπιακό και κάντε την επιλογή σας στο σχετικό poll:

Kostas Mitroglou | Skills Assists & Goals - Welcome to Benfica | Olympiacos 2014/2015 ||HD||

Kostas Mitroglou | Skills Goals | 2014 - 2015 (HD)