NBA: Δέκα χριστουγεννιάτικες ματσάρες που δεν ξεχνιούνται! (vids)

Νίκος Καρφής

Το gazzetta.gr έκανε βόλτα στον χρόνο και διάλεξε 10 από τα πιο συναρπαστικά χριστουγεννιάτικα ματς όλων των εποχών.

Καμπάνες μετρητών που χτυπούν γιορτινά και μοιράζουν δώρα*! | *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

To NBA δεν ξεκουράζεται ούτε τα Χριστούγεννα. Στο πέρασμα των χρόνων έχουν γίνει απίθανες ματσάρες στις 25 Δεκέμβρη.

Το gazzetta.gr επέλεξε 10 αξέχαστα και συγκλονιστικά ματς και σας τα παρουσιάζει.

Καλή απόλαυση!

New York Knicks - Philadelphia Warriors 136-135 2η παρ. (1961)

Ένα απίθανο ματς που κρίθηκε στην 2η παράταση. Οι 59 πόντοι και τα 36 ριμπάουντ του Τσάμπερλεϊν δεν ήταν αρκετά για τους Φιλαδέλφεια Ουόριορς. Τα 36 σκουπίδια ήταν ρεκόρ για μέρα Χριστουγέννων, ενώ οι 59 πόντοι ήταν απλησίαστοι για εκείνη την ημέρα μέχρι να έρθει ο Μπέρναρντ Κινγκ και να πετύχει 60 το 1984

Milwaukee Bucks - Kansas City Kings 104–99 (1971)

Είναι η βραδιά του Τάινι Άρτσιμπαλντ. Ντύθηκε Άγιος Βασίλης τα Χριστούγεννα του 1972 και έκανε ρεκόρ στο ΝΒΑ για τις 25 Δεκέμβρη, έχοντας 18 ασίστ. Εκείνη τη σεζόν έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που ήταν πρώτος σε πόντους και ασίστ. Αυτό δεν έφτανε στους Κινγκς, αφού ο Τζαμπάρ σημείωνε 32 πόντους και έκλεβε λίγη από τη δόξα του Άρτσιμπαλντ, οδηγώντας στη νίκη την ομάδα του.

New Jersey Nets - New York Knicks 120-114 (1984)

Ακόμα μια ματσάρα που τα… όργια ενός παίκτης δεν ήταν ικανά για να κρίνουν τον νικητή. Ο Μπέρναρντ Κινγκ έκανε την κορυφαία επίδοση στο σκοράρισμα για χριστουγεννιάτικη βραδιά, αφού σκόραρε 60 κόντρα στους Νετς. Οι Νικς δεν μπόρεσε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά όλοι θα θυμούνται τον Κινγκ που κατάφερε να ξεπεράσει τους 50 στις 25 Δεκέμβρη μετά τον Τσάμπερλεϊν το 1961 και τον Μπάρι το 1966.

New York Knicks - Boston Celtics 113-104 2η παρ (1981)

Ματς-θρίλερ είχαμε το 1981 με τους Σέλτκς και τους Νικς να χαρίζουν στον κόσμο μια απίθανη παράσταση. Τελικά ο rookie τότε Γιούιν πέτυχε 32 πόντους με 11 ριμπάουντ, βοηθώντας σε μια ανατροπή των Νικς που χρειάστηκε 2 παρατάσεις. Στο τέλος της σεζόν όμως οι Σέλτικς χαμογέλασαν, αφού έφτασαν μέχρι την κατάκτηση του πρωταθλήματος

New York Knicks - Chicago Bulls 86–85 (1986)

Πάλι ο κύριος Γιούιν πρωταγωνιστεί. Αυτή τη φορά δεν είχαμε χαμηλό σκορ, αλλά ο νικητής κρίθηκε στην τελευταία επίθεση. Αυτή τη φορά… θύμα του ήταν οι Μπουλς του Τζόρνταν. Ο Τάκερ πήρε την τελευταία επίθεση με τρίποντο, αλλά αστόχησε. Όμως ο Πάτρικ ήταν εκεί για να κάνει το put-back και να χαρίσει μια τεράστια νίκη στη Νέα Υόρκη

Chicago Bulls - New York Knicks 107-104 παρ. (1994)

Το Μπουλς-Νικς ήταν κλασικό ματς εκείνων των εποχών και πάντα χάριζαν συγκινήσεις. Με τον Μάικλ Τζορνταν να παίζει baseball τότε, ο Πίπεν ήταν ο άνθρωπος που βγήκε μπροστά. Έμεινε στο παρκέ σε όλο το ματς (53 λεπτά) και πέτυχε 36 πόντους σε απίθανο show. To φοβερό ήταν πως σκόραρε τους 7 πόντους των ταύρων στην παράταση, ενώ με 2 clutch μπλοκ χάρισε τη νίκη στο Σικάγο

Orlando Magic - Houston Rockets 92-90 (1995)

Για πρώτη φορά στην ιστορία οι δυο ομάδες που συναντήθηκαν στους τελικούς της περασμένης σεζόν, κοντραρίστηκαν τα Χριστούγεννα. Είχαμε δηλαδή το περίφημο Ολάζουον κόντρα στον Σακίλ. Βέβαια στο τέλος έλαμψε άλλος, τραβώντας πάνω του όλα τα φώτα παρά την μεγάλη εμφάνιση των δύο σπουδαίων σέντερ. Ο Πένι Χάρνταγουεϊ είχε κρύο αίμα, αφού πέτυχε το νικητήριο σουτ με 3 δευτερόλεπτα να απομένουν, παίρνοντας έτσι εκδίκηση για την ήττα των Μάτζικ στου τελικούς του ΝΒΑ

Miami Heat - Los Angeles Lakers 104-102 2η παρ. (2004)

Πάντα όταν ο Κόμπι έπαιζε ενάντια στον Σακίλ, δεν γινόταν να χάσεις τα ματς. Μετά από 8 σεζόν στους Λέικερς με 3 τίτλους, ο Shaq Attack έφυγε για το Μαϊάμι. Και τα Χριστούγεννα του 2004 απέκτησαν ιδιαίτερο χρώμα. Ματσάρα που τελικά είχε νικητή τον Σακίλ στην παράταση. Ο Κόμπι είχε 42, ο Σακίλ 24 με 11 ριμπάουντ και ο Ουέιντ μέτρησε 29 με 10 ασίστ. Μια αξέχαστη βραδιά για τους λάτρεις της λίγκας

Cleveland Cavaliers - Golden State Warriors 109-108 (2016)

Το 2015 οι Καβς έγιναν η μοναδική ομάδα στην ιστορία που επιστρέφουν από το 3-1 στους τελικούς για να πάρουν το πρωτάθλημα. Οι Ουόριορς διψούσαν για εκδίκηση τα Χριστούγεννα του 2016, αλλά δεν πήραν το μάθημα τους. Παρόλο που είχαν και τον Κέβιν Ντουράντ στις τάξεις τους και όχι μόνο τους Κάρι, Τόμπσον και Γκριν. Οι πολεμιστές μπήκαν στην 4η περίοδο με διαφορά 14 πόντων, αλλά το Κλίβελαντ επέστρεψε και πάλι και τους έκανε… χουνέρι. Ο Ίρβινγκ θυμήθηκε τι είχε κάνει πριν λίγους μήνες στο Game 7 των τελικών και ήθελε να το επαναλάβει. Αυτή τη φορά το… έσταξε με 3.4 δευτερόλεπτα να απομένουν, κάνοντας το 109-108 σε ένα αξέχαστο ματς. Οι 36 του Ντουράντ δεν ήταν αρκετοί

Boston Celtics - Philadelphia 76ers 121-114 παρ. (2018)

Δύο χρόνια μετά, ο πρωταγωνιστής ήταν ο ίδιος. Οι Σέλτικς κοντραρίστηκαν με τους Σίξερς, οι οποίοι είχαν χάσει και στους ημιτελικούς Ανατολής λίγους μήνες πριν. Έψαχναν να απαντήσουν και να πάρουν μια μεγάλη νίκη. Στο πρώτο ματς που ο Τζίμι Μπάτλερ αντιμετώπισε τη Βοστώνη ως μέλος των Σέλτικς, τα πράγματα δεν πήγαν καλά για τη Φιλαδέλφεια. Ο Κάιρι Ίρβινγκ το μπουμπούνισε το σουτάκι μπροστά στον Μπάτλερ και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ευστόχησε σε άλλες δύο clutch τρίποντες βόμβες χαρίζοντας στην ομάδα του Στίβεντς μια τεράστια νίκη