Μεγάλη Βρετανία - Ελλάδα 92-95 παρ. (83-83 κ.α)

Κάτια Πετροπούλου

Η νέα Εθνική Ελλάδος... φλέρταρε με την «αυτοκτονία» και χρειάστηκε την παράταση με το μεγάλο τρίποντο του Αθηναίου (18π., 4ασ.) για να πάρει τη νίκη κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία (92-95). Μπροστάρηδες οι «παλιοί» Μπουρούσης (32π., 8ρ.) και Βασιλόπουλος (9π., 6ρ.).

Πήγε στον... Παράδεισο, κατέβηκε στην κόλαση και ξανά στα ουράνια!

Η Εθνική Ελλάδος έδειξε πείσμα, πάθος και μαγκιά και παρά το γεγονός ότι έχασε το προβάδισμα των 12 πόντων (63-75, 37') και χρειάστηκε την παράταση, πήρε τη νίκη στην έδρα της Μεγάλης Βρετανίας (92-95), για την 1η αγωνιστική των προκριματικών του Mundobasket 2019.

Μεγάλο τρίποντο από τον Αθηναίου, 3 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και με το σκορ στο 92-91. Στους 18 πόντους ο γκαρντ του Άρη, ενώ έδωσε και 4 ασίστ.

Κορυφαίος ο αρχηγός Μπουρούσης με 32 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Λαρεντζάκης έφτασε τους 18 πόντους και τα 6 ριμπάουντ. Σημαντική η βοήθεια του Γιαννόπουλου (8π.) και του Βασιλόπουλου (9π., 6ρ.), που έπαιξαν και πολύ καλή άμυνα.

Για τους γηπεδούχους, ο Κλαρκ είχε 17 πόντους, Λόρενς και Οκερέαφορ από 14 και ο Μάρεϊ 12.

Στα 24 λάθη η Εθνική, 50% στα τρίποντα οι Βρετανοί.

Στο πρώτο μέρος η Εθνική πάλευε σώμα με σώμα με τους Βρετανούς, παίζοντας καλή άμυνα, αλλά παρουσιάζοντας αδυναμία στο μακρινό σουτ (3/11. 0/3 ο Σάκοτα), αλλά και στη ρακέτα, όταν έλειπε ο Μπουρούσης από το παρκέ. Ο Κλαρκ, γνωστός για τα προσόντα του πίσω από τα 6.75, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (10-6, 3'). Η Ελλάδα... ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε μπροστά με τους Σάκοτα και Μπουρούση (12-14, 6'), για να κάνει ο Λαρεντζάκης με τρίποντο το 17-18 στο 10'. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να... εκτελούν και πήγαν στο 30-26 (15'), ο Αθηναίου με πέντε πόντους του έδωσε και πάλι «ανάσα» (35-37, 18'), με τον Χέσον να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 37-37 (20').

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μεγάλη Βρετανία είχε φτάσει τα 9/15 τρίποντα, αλλά η Ελλάδα είχε καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (56%-37.5%), ενώ έβαζε και τις βολές (12/16, 3/7). Κλαρκ και Μάρεϊ με τρίποντα πήγαν στο +7 (48-41, 24'), ο Μπουρούσης, όμως, με 7 σερί πόντους του μείωσε σε 52-48 (25'). Ο Αθηναίου ευστόχησε πίσω από τα 6.75 για το 52-51, με την «επίσημη αγαπημένη» να χάνει τρεις ευκαιρίες για να περάσει μπροστά (Βασιλόπουλος, Αθηναίου, Γιαννόπουλος). Ο Βασιλόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 52-54, για να κάνει ο Χέσον το 54-55 (30').

Στην τελευταία περίοδο, ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 56-61 (32'), για να ακολουθήσουν το αντιαθλητικό του Αθηναίου στον Οκερέαφορ και το φάουλ του Νέλσον στον Γιαννόπουλο (0/2β.) . Ωστόσο, ο γκαρντ της ΑΕΚ κέρδισε 3 βολές από το φάουλ του Νέλσον, τις οποίες και αξιοποίησε (59-65, 34'). Το καλάθι-φάουλ του Μπουρούση και το τρίποντο του Γιαννόπουλου έδωσαν προβάδισμα 12 πόντων (63-75, 37'), αλλά οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν τη διαφορά, με τους παίκτες μας να κάνουν βεβιασμένα λάθη και τελικά το ματς να λήγει στο 83-83.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, Αθηναίου και Μπουρούσης κράτησαν την ομάδα ζωντανή με τρίποντα (90-89), για να βάλει στη συνέχεια ο γκαρντ του Άρη 2/2 βολές και το μεγάλο τρίποντο που έδωσε την νίκη στην «γαλανόλευκη».

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ελλάδα χρειάστηκε το τρίποντο του Αθηναίου για να... αναστηθεί και να φύγει με το «διπλό». Επίσης, πήρε 42 ριμπάουντ και είχε 57.5% στα δίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο αρχηγός Μπουρούσης έφτασε τους 32 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, ενώ ο Αθηναίου ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους, βάζοντας το κρίσιμο τρίποντο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λαρεντζάκης πήρε την... εκρηκτικότητά του από την ΑΕΚ και την έφερε στην Εθνική. Τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Οι Βρετανοί περίμεναν περισσότερα από το βασικό τους «όπλο», τον Ατσάρα, που έμεινε στους 2 πόντους σε περίπου 10 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου στα 3 δεύτερα πριν το φινάλε!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ελλάδα τα 24 λάθη και η Βρετανία την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μα τι άλλο; Το τρίποντο του Αθηναίου!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-55, 83-83, 92-95παρ.