«Βήμα» Mουντιάλ με Κέιχιλ η Αυστραλία (vids)

Θοδωρής Βασίλης

Η Αυστραλία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τιμ Κέιχιλ (2 γκολ) επικράτησε με 2-1 της Συρίας στην παράταση και προκρίθηκε στα μπαράζ για το Μουντιάλ. Το πάλεψε η Συρία η οποία αγωνίστηκε με δέκα παίκτες στην παράταση.

Στα μπαράζ για το Μουντιάλ της Ρωσίας προκρίθηκε η Αυστραλία. Τα «καγκουρό» με τον γερόλυκο Τιμ Κέιχιλ να πετυχαίνει δύο γκολ επικράτησε της Συρίας με 2-1 στην παράταση (1-1 το πρώτο ματς). Η Συρία ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Αλ Σόμα στο 6ο λεπτό, με την Αυστραλία να απαντά επτά λεπτά αργότερα με τον Κέιχιλ.

Άλλο γκολ στο 90λεπτο δεν μπήκε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αλ Μάβας στο 94' και στο 109' ο Κέιχιλ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Με τη νίκη αυτή η Αυστραλία θα αντιμετωπίσει στα μπαράζ την τέταρτη από τον όμιλο της Βορείου και Κεντρικής Αμερικής.