Σοκ στο 94' για Βιγιαρεάλ

Βαθμολογικό πλήγμα δέχθηκαν οι Αμαρίγιος, που είδαν την υποβιβασμένη, Σανταντέρ να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις (1-1) και να μειώνει τη διαφορά της από τον υποβιβασμό.

Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Λοτίνα πήρε το προβάδισμα κόντρα στην ουραγό της Primera Division χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Ερνάν Πέρεθ και ενώ θα μπορούε να έχει κλείσει την υπόθεση νίκη, δεν πέτυχε ποτέ δεύτερο. Από την άλλη, η Ράθινγκ μετά βίας έφτανε στην εστία του Ντιέγο Λόπεθ και έμεινε στο παιχνίδι χάρη στις επεμβάσεις του τερματοφύλακά της. Το Κίτρινο Υποβρύχιο έμελλε να πληρώσει τις χαμένες φάσεις -και το ότι δεν καθάρισε το ματς- στις καθυστερήσεις όταν από κακή λειτουργία της άμυνας ο Ακόστα χωρίς αντίπαλο έκανε το 1-1 για να χαρίσει τον έναν βαθμό στην Σανταντέρ και... μπελάδες στην Βιγιαρεάλ, η οποία είδε τη μοναδική ομάδα που είναι από κάτω της, την Σαραγόσα να νικάει και να κατεβάζει τη διαφορά στο -5, με πέντε αγωνιστικές να απομένουν. Η Ράθινγκ δεν μπορεί ούτε να ονειρεύεται τη σωτηρία, από την οποία βρίσκεται στο -10.