Τα 100 καλύτερα ματς της Premier League (15-11)

Το FourFourTwo παρουσιάζει τα 100 καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία της Premier League. Δείτε την 18η 5άδα.

15. Τσέλσι – Λίβερπουλ 2-1 (11/05/2003)

Εγινε γνωστό ως το παιχνίδι των «20 εκατ. λιρών». Η Τσέλσι υποδέχθηκε την Λίβερπουλ για την τελευταία αγωνιστική της Premier League, με τους νικητές να κατακτούν την τέταρτη θέση και την έξοδο στο Champions League. Οι κόκκινοι ήθελαν μόνο νίκη, καθώς είχαν χειρότερη διαφορά τερμάτων και προηγήθηκε με τον Χίπια. Ο Ντεσαγί, όμως, ισοφάρισε και ο Γκρόνκιερ έκανε την ανατροπή με το γκολ που έμελλε να κρίνει τα πάντα. Οι φήμες τότε ήθελαν τον Αμπράμοβιτς να σκέφτεται ακόμα την αγορά και πιθανότατα εκείνη η νίκη να έκανε τη μεγάλη διαφορά.

14. Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 2-3 (26/04/2008)

Η Φούλαμ του Ρόι Χόγκσον ήταν 5 βαθμούς από τη σωτηρία τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, τη στιγμή που η Σίτι έδινε μάχη για ευρωπαϊκή έξοδο. Ένα εντυπωσιακό γκολ του Άιρλαντ και ακόμη ένα από τον Μπενζανί έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα με 2-0 στους πολίτες. Ο Καμαρά μείωσε, ο Μέρφι πήρε το ριμπάουντ από το δικό του χαμένο πέανλτι για το 2-2 και στις καθυστερήσεις ήρθε η μεγάλη ανατροπή για το τελικό 2-3. Η Φούλαμ στο τέλος της σεζόν θα πανηγύρισε τη μεγάλη απόδραση μετά το θρίαμβο επί της Πόρτσμουθ και θα έμενε στην κατηγορία.

13. Τσέλσι – Άρσεναλ 2-3 (23/10/1999)

«Κανού πίστεψέ το!», φώναζε ο σχολιαστής του Sky Sports Μάρτιν Τέιλορ μετά το εντυπωσιακό χατ τρικ του Αφρικανού, που κέρδισε μόνος του την Τσέλσι. Φλο και Πετρέσκου είχαν δώσει το προβάδισμα στους μπλε, αλλά στο τελευταίο 15λεπτο ο Κανού έκανε απίστευτα πράγματα, ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή στις καθυστερήσεις.

12. Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι 3-2 (13/04/2014)

Η Λίβερπουλ είχε κάνει μεγάλο βήμα για τον τίτλο εκείνη τη μέρα. Οι κόκκινοι ξεκίνησαν την αγωνιστική στο +7 από τους πολίτες, που είχαν δύο παιχνίδια λιγότερα. Στέρλινγκ και Σκρτελ έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο μέρος, με την Σίτι να κυριαρχεί στο δεύτερο και να ισφαρίζει μέχρι το 62’. Η ανατροπή δεν έμοιαζε μακριά, αλλά ο Κουτίνιο είχε την τελευταία λέξη, κάνοντας το τελικό 3-2.

11. Μπράντφορντ – Λίβερπουλ 1-0 (14/05/2000)

Μπράντφορντ και Γουίμπλεντον πήγαν στην τελευταία αγωνιστική, έχοντας 33 βαθμούς, όμως οι Ντονς είχαν ξεκάθαρο πλεονέκτημα στη διαφορά τερμάτων. Η Γουίμπλεντον είχε εκτός έδρας ματς με την Σαουθάμπτον και η αλήθεια είναι ότι έμοιαζε πιο εύκολο από το εντός έδρας ματς της Μπράντφορντ με την Λίβερπουλ, που πάλευε για έξοδος στο Champions League. Το γκολ του Γουέδερολ από το πρώτο μέρος έκανε όλη τη διαφορά, η Γουίμπλεντον δέχθηκε δύο στο δικό της ματς στο πρώτο μέρος και η Μπράντφορντ έμεινε στην Premier League.

Δείτε εδώ την πρώτη 5άδα (100-96)
Δείτε εδώ τη δεύτερη 5άδα (95-91)
Δείτε εδώ την τρίτη 5άδα (90-86)
Δείτε εδώ την τέταρτη 5άδα (85-81)
Δείτε εδώ την πέμπτη 5άδα (80-76)
Δείτε εδώ την έκτη 5άδα (75-71)
Δείτε εδώ την έβδομη 5άδα (70-66)
Δείτε εδώ την όγδοη 5άδα (65-61)