Η πρωτιά ...πήγε στη Μακεδονία

Η Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης κέρδισε το πανελλήνιο πρωτάθλημα Ταεκβοντό παίδων-κορασίδων. Μετάλλιο για τον σύλλογο του Μιχάλη Μουρούτσου.
Η Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης πρώτευσε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων και κορασίδων που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο (17-18/11) στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.
Ο σύλλογος της Κοζάνης, κατέκτησε δύο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τόσο το Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησης όσο και τον Άτλαντα Προσοτσάνης Δράμας που πήραν από δύο χρυσά. Την 3η θέση πήρε ο Εθνικός 95 με ένα χρυσό, δύο ασημένια και ισάριθμα χάλκινα.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο Ολυμπιακό Κέντρο ήταν και ο Ολυμπιονίκης Μιχάλης Μουρούτσος ο οποίος είναι προπονητής στον ΑΣ Δάφνης, η οποία κέρδισε χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία -49κ.
Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:
ΑΓΟΡΙΑ
-33 κιλά: 1. Δημήτριος Ταξιάρχης Μαλογιάννης (Φίλιππος Γιαννιτσών), 2. Χρήστος Γεροντίδης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 3. Αχιλλέας Ζιώτης (ΑΣ Αιγάλεω), 3. Δημήτριος Συμεωνίδης (ΑΣ Μενεμένης)
-41 κιλά: 1. Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (ΑΣ Ζωγράφου), 2. Αντώνης Μαϊδώνης (ΑΣ Καισαριανής), 3. Παναγιώτης Μπέλος Πολήμος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Λάμπρος Παππάς (Αίαντας Αγίου Δημητρίου)
-49 κιλά: 1. Σωτήριος Καλογερόπουλος (ΑΣ Καισαριανής), 2. Γεώργιος Γεροβαίος (ΣΟΑΤ Τρικάλων), 3. Ηλίας Χουρίδης (Χουαράνγκ Μαχητές), 3. Μιχαήλ Χρήστος Προμπονάς (ΑΣ Δάφνης)
-57 κιλά: 1. Απόστολος Τσαρδάκας (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησης), 2. Δημήτριος Χριστοδούλου (Παναθλητικός Όμιλος Νέας Άμπλιανης), 3. Αθανάσιος Ζούπης (Αστραπή Πατρών), 3. Νικόλαος Σαπιός (ΑΣ Αγρίνιο)
-65 κιλά: 1. Ερμής Κότσι (Εθνικός 95), 2. Άγγελος Παναγιώτης Χριστόπουλος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Άγγελος Ευάγγελος Παγούνης (ΑΣ WTF Ιωαννίνων), 3. Χριστόδουλος Σαρηγεωργίου (Άτλαντας Περιστερίου)
ΚΟΡΙΤΣΙΑ
-37 κιλά: 1. Ελένη Παπάζογλου (ΑΣ Άτλαντας Προσοτσάνης Δράμας), 2. Δήμητρα Συνοδινού (Δύναμη Πατρών), 3. Σοφία Γκώνη (ΑΣ Αγώνας), 3. Γεωργία Πατραμάνη (Τιτάνες Αμπελοκήπων)
-44 κιλά: 1. Αδελαίδα Σουλοβάρη (Πήγασος Αναλήψεως), 2. Χαρίκλεια Σαργαντάνη (ΓΣ Περιστερίου), 3. Ελένη Εργάτη (Δίας Ιωαννίνων), 3. Αθανασία Μπεκούλη (Πυγμή Παναιτωλίου)
-51 κιλά: 1. Χαρίκλεια Σκαβάτσου (Keumgang), 2. Μαρία Τζέλη (ΣΟΑΤ Τρικάλων), 3. Ναταλία Δημισιάνου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Μαρία Υφαντή (Αττική Δύναμη)
-59 κιλά: 1.Ελένη Βακάλη (ΑΣ Δίας Λάρισας), 2. Δέσποινα Καραδήμου (ΑΣ Τύρναβος), 3. Σοφία Ζαχαρούλα Γιάνιτσα (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Γεωργία Τσανάκα (Εθνικός 95).
Στο μεταξύ, ο Φίλιππος Γιαννιτσών πρώτευσε στο διασυλλογικό πρωτάθλημα πανελληνίου συμμετοχής παίδων/κορασίδων (2007-08) που διεξήχθη επίσης στα Άνω Λιόσια. Ο σύλλογος των Γιαννιτσών κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια, ενώ η Αττική Δύναμη κατέλαβε την δεύτερη θέση με δύο χρυσά, ένα ασημένιο και τέσσερα χάλκινα μετάλλια. Την τρίτη θέση με δύο χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα μετάλλια πήρε ο Ολυμπιακός Νικαίας.