Doha 2019: Μια ανάσα από τον τελικό ο Αναστασάκης

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μιχάλη Αναστασάκη που έχασε στο φινάλε την πρόκριση στον τελικό.

Την ευκαιρία να συμμετάσχει στον πρώτο τελικό της καριέρας του σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα έχασε ο Μιχάλης Αναστασάκης, στη 17η διοργάνωση στη Ντόχα του Κατάρ.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου άργησε να βρει το δρόμο για τις μεγάλες βολές κι έτσι το 75,07 μ., που σημείωσε στην τρίτη του προσπάθεια δεν έφτανε για να τον βάλει στον τελικό της σφυροβολίας. Ο 25χρονος έμεινε στην 13η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ με τον 12ο αθλητή να προκρίνεται με 76,22 μ., επίδοση που ήταν στις δυνατότητες του πρωταθλητή μας.

Ο Αναστασάκης ξεκίνησε τον αγώνα του με 72,75 μ. και στη συνέχεια πέτυχε 73,62 μέτρα. Τα φαβορί του αγώνα θα είναι στον τελικό με τους Πολωνούς Φάιντεκ (79,42 μ.) και Νοβίτσκι (77,89 μ.) να προκρίνονται με τις καλύτερες επιδόσεις .