Doha 2019: Πρόωρος "αποκλεισμός" Τεντόγλου στον τελικό

Με καλύτερο άλμα στα 7,79μ ο Μίλτος Τεντόγλου δεν συνεχίζει στον τελικό του μήκους στο Παγκόσμιο.

Πρόωρα ολοκληρώθηκε για τον Μίλτο Τεντόγλου ο τελικός του μήκους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στην 1η του συμμετοχή σε τελικό στη διοργάνωση με καλύτερο άλμα στα 7,97μ έδειξε πως δεν είναι σε καλή κατάτασταση και έτσι δεν συνεχίζει στην οχτάδα που θα διεκδικήσει μετάλλιο.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης είχε 7,77μ στο 1ο άλμα του, ήταν άκυρο το 2ο και στο 3ο με 7,79 δεν κατάφερε να είναι στην 8αδα. Ο Τεντόγλου ήταν 10ος και αξίζει να σημειώσουμε πως πήγε στην Ντόχα με 8,32μ.

Το μέλλον ανήκει σ' αυτό τον αθλητή τον οποίο και περιμένουμε πιο δυνατό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 στο Τόκιο.

Νικητής στον τελικό αναδείχθηκε ο Τζαμαϊκανός Τατζέι Γκέιλ με ένα εκπλήκτικό άλμα στα 8.69μ, που είναι και η κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο, με δεύτερο τον Αμερικανό Τζεφ Χέντερσον με 8.39μ και τρίτο τον Κουβανό Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία με 8.34μ, ενώ ο νικητής της προηγούμενης διοργάνωσης, Λούβο Μανιόνγκα (Νότια Αφρική) κατετάγη 4ος με 8.28μ.

.Στέφιν ΜακΚάρτερ (ΗΠΑ) Άκυρος

Η Σιφάν Χασάν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 10.000μ γυναικών.

Η 26χρονη αθλήτρια που μετέχει στους αγώνες με τα χρώματα της Ολλανδίας και κατάγεται από την Αιθιοπία, έκανε μια εκπληκτική κούρσα αναμονής και 800 μέτρα πριν το τέλος έκανε την επιθεση και πέρασε τις αντιπάλους της που δεν κατάφεραν να την ακολουθησουν. Η Χασάν, που μέχρι τώρα επέλεγε μικρότερες αποστάσεις στους αγώνες της, τερμάτισε σε 30.17.62, που είναι η κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Λετεσενμπέτ Γκίντεϊ (Αιθιοπία) με 30.21.33 και το χάλκινο (όπως και το 2017 στο Λονδίνο) η Άγκνες Τζέπετ Τίροπ (Κένυα) με 30.25.20.

Η κορυφαία αθλήτρια φέτος στον κόσμο, η Ντιαν Πράις (ΗΠΑ) επιβεβαίωσε την δυναμική της και με βολή στα 77,54 μ. αναδείχθηκε νικήτρια στη σφυροβολία των Γυναικών, χαρίζοντας παράλληλα στη χώρα της το πρώτο της χρυσό στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Η 26χρονη ξεκίνησε με 76,87 μ. και είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 74,56 μ., 73,77 μ. και 75,68 μέτρα.

Η Πολωνή Τζοάνα Φιοντόροβα έκανε στην Ντόχα τον καλύτερο αγώνα της ζωής της και με 76,35 μ. στην πρώτη της προσπάθεια πέτυχε ατομικό ρεκόρ και κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση, αφού πριν δύο χρόνια στο Λονδίνο ήταν έκτη. Η "ασημένια" το 2017 στο Λονδίνο και "χάλκινη" το 2013 στη Μόσχα, Ζένγκ Βάνγκ (Κίνα) σήμερα ήταν τρίτη με 74,76 μ. και διατήρησε την καλή παράδοση της χώρας της στο αγώνισμα.

Το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ στη διοργάνωση της Ντόχα σημειώθηκε στο νέο αγώνισμα της μεικτής σκυταλοδρομίας 4χ400μ. Στα προκριματικά του αγωνίσματος η ομάδα των ΗΠΑ με τους Τάιρελ Ριτσαρντ, Τζέσικα Μπερντ, Γιασμίν Μπλόκερ και Ογκί Ιγκμπόκβε τερμάτισε σε 3:12.42 και κατέρριψε την προηγούμενη κορυφαία επίδοση που είχε οριστεί από την IAAF και την κατείχε επίσης η αμερικανική ομάδα με 3.13.20 από το 2016. Ο τελικός του αγωνίσματος θα γνιει την Κυριακή το βράδυ.

Υπόθεση των ΗΠΑ ήταν τα 100 μ. των Ανδρών με τον Κρίστιαν Κόλμαν να επιβεβαιώνει απλώς την υπεροχή του. Ο 23χρονος "καθάρισε" την κούρσα από νωρίς, αφού από τα πρώτα μέτρα φάνηκε να παίρνει το προβάδισμα από τους αντιπάλους του και τερμάτισε πρώτος με το εντυπωσιακό 9.76, που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ, την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο και την έκτη όλων των εποχών.
Ο νικητής της διοργάνωση του 2017 στο Λονδίνο, ο 37χρονος Τζάστιν Γκάτλιν, τερμάτισε δεύτερος με 9.89 και ο Καναδός Αντρέ Ντε Γκράσε ήταν τρίτος με 9.90.