Πρωταθλητής για 3η σερί χρονιά ο Τεντόγλου! (vid)

Με άλμα στα 8,22 κέρδισε τον πανελλήνιο τίτλο ο Μίλτος Τεντόγλου.

Το 3ο συνεχόμενο τίτλο του σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα και στο μήκος κέρδισε στην Πάτρα ο Μίλτος Τεντόγλου.

Ο σπουδαίος αθλητής ήταν νικητής στην Πάτρα με 8,22 μ. (-0,3) καιείχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 8,14 μ. (1,2) το πρώτο του και στα 8,01 μ. (-0,3) το τέταρτο του. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι για έβδομη φορά ολοκλήρωσε έναν αγώνα με επίδοση πάνω από τα 8,20 μέτρα. Ο Τεντόγλου έχει κάνει στη διάρκεια της θερινής περιόδου 8,32 μ. και δείχνει να διανύει την καλύτερη σεζόν της καριέρας του, στην οποία ευελπιστεί να πάει μακρύτερα από το ατομικό του 8,38 μέτρα.

Πολύ καλό αγώνα έκανε ο Αλέξανδρος Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας) που "προσγειώθηκε" στα 7,80 μ. (-0,5) στο δεύτερο άλμα του και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο ξεπερνώντας το ατομικό του ρεκόρ (προηγούμενο 7,70 μ.). Ο αθλητής είχε μόνο ένα έγκυρο άλμα. Ο Μιχάλης Μερτζανίδης (ΑΟ Ηφαιστία) στο πέμπτο του άλμα έκανε 7,75 μ. (0,4) και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ενώ τέταρτος έμεινε ο Αντώνης Στυλιανίδης (ΜΕΑΣ Τρίτων) με 7,72 μέτρα.