Θετικό πρόσημο στη Γαλλία για τον Φιλιππίδη

Ο Κώστας Φιλιππίδης με άλμα στα 5.65 κατέλαβε τη 3η θέση στο μίτινγκ της Ορλεάνης.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Κώστα Φιλιππίδη στο 2019. Ο Έλληνας πρωταθλητής του επί κοντώ κατέλαβε τη 3η θέση στο μίτινγκ της Ορλεάνης (Γαλλία) με άλμα 5.65μ και έδειξε ότι είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

100% Επιστροφή* χρημάτων στον αγώνα Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Ο Φιλιππίδης ξεκίνησε από τα 5.31μ, πέρασε και από τα 5.45 και 5.55, έφτασε στα 5.65 αλλά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 5.71.

Τελικά κατέλαβε την τρίτη θέση στον αγώνα, μαζί με τον Σουηδό Γιάκομπσον, πίσω από τους Αξελ Σαπέλ και Αλιούν Σενέ, που ξεπέρασαν τα 5,71 μέτρα. Ο πρωταθλητής μας θα συνεχίσει προετοιμασία και αγώνες με στόχο να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης.