Eλπίδες για μετάλλιο με τη Μπελιμπασάκη

Το πρώτο μετάλλιο της χώρας στην παρατεταμένη ταχύτητα διεκδικεί το απόγευμα η Μαρία Μπελιμπασάκη, στην πέμπτη ημέρα του 24ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Βερολίνο.

Η έμπειρη αθλήτρια πέρασε ως δεύτερη στον τελικό των 400 μ. και δείχνει ικανή να κάνει την κούρσα που θα την ανεβάσει στο βάθρο των νικητών. Η Μπελιμπασάκη θεωρητικά έχει ήδη πετύχει στη διοργάνωση, δεδομένο του κατάφερε να φτάσει στον τελικό, στον πρώτο χρόνο ενασχόλησης της με το αγώνισμα.

Η αθλήτρια του Κώστα Ηλία θα τρέξει στον τέταρτο διάδρομο και θα έχει μπροστά της την Νίελσεν με 51.21, ατομικό ρεκόρ από τον ημιτελικό, ενώ στο δύο θα τρέξει η Ολλανδή Ντε Βάιτ, που έχει τον γρηγορότερο χρόνο με 50.96. Η Μπελιμπασάκη έχει ατομικό ρεκόρ 51.14, που είναι η πέμπτη επίδοση στο σύνολο των οχτώ αθλητριών και δείχνει ικανή να κατέβει το φράγμα των 51.00.

Η Μπελιμπασάκη είναι η πρώτη Ελληνίδα που τρέχει σε τελικό 400 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Η Φλοριάν Γκιουέλ (Γαλλία) είναι η μόνη από τις οχτώ φιναλίστ που αγωνίστηκε στον τελικό του Άμστερνταμ και μάλιστα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Θέση εκκίνησης για τον απευθείας τελικό των 50χλμ βάδην θα πάρει το πρωί του Σαββάτου η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη. Η πρωταθλήτρια μας είναι σε καλή κατάσταση και θα επιδιώξει να βρεθεί στην πρώτη 15άδα της κατάταξης.

Η Ντρισμπιώτη μετέχει για δεύτερη φορά στη διοργάνωση, αφού ήταν παρούσα και το 2014 στη Ζυρίχη. Λίγη ώρα αργότερα θα ξεκινήσει τον αγώνα του ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών. Ο πρωταθλητής μας έχει την εμπειρία και την ικανότητα να διεκδικήσει μια καλή παρουσία και τη θέση στην πρώτη 12άδα. Οι καιρικές συνθήκες απασχολούν δικαίως τους αθλητές του βάδην, αφού οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα υψηλές για τα δεδομένα του Βερολίνου.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα καλό πλασάρισμα στον τελικό του ύψους θα έχει το Σάββατο ο Κώστας Μπανιώτης. Ο πρωταθλητής μας, ο οποίος ήταν φιναλίστ το 2010 στη Βαρκελώνη και το 2016 στο Άμστερνταμ, όπου ήταν έκτος, θα έχει την διεκδικήσει ένα εξίσου καλό πλασάρισμα. Ο Μπανιώτης έχει ξεπεράσει φέτος τα 2,31 μ., ενώ στον προκριματικό ανέβηκε πάνω από τα 2,21 μ., που ήταν αρκετό να τον βάλει στον τελικό.

Σε τελικό Ευρωπαϊκό Πρωταθλήματος θα αγωνιστεί για δεύτερη φορά στην καριέρα της η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου. Η πρωταθλήτρια μας αγωνίζεται τρίτη και με βασικό στόχο να κάνει και τις έξι βολές. Η Αναγνωστοπούλου, η οποία έχει φέτος 59,42 μ., πριν δυο χρόνια στο Άμστερνταμ ήταν ένατη.