Εντυπωσιακό φινάλε στο «Horizon Cup» (pics)

Εντυπωσιακό φινάλε στο «Horizon Cup» (pics)

Εντυπωσιακό φινάλε στο «Horizon Cup» (pics)

Λάμψη αστέρων και νέο αίμα στο διεθνές τουρνουά της ενόργανης. 

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 10-11 Νοεμβρίου στη Θεσσαλονίκη η μεγάλη διεθνής διοργάνωση της ελληνικής γυμναστικής, το 1ο διεθνές τουρνουά ενόργανης παίδων-κορασίδων “Horizon Cup”. 

Στην αίθουσα «Ι. Μελισσανίδης» της Μίκρας, ένα από τα καλύτερα στάδια με σταθερό πόντιουμ σε ολόκληρη την Ευρώπη, η λαχτάρα των μικρών αθλητών να αγωνιστούν και να διακριθούν συνδυάστηκε με την οργανωτική αρτιότητα, σε μία διοργάνωση πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα, η οποία όμως έδειξε με το «καλημέρα» ότι μπορεί να καθιερωθεί και να γιγαντωθεί ως θεσμός.

Περίπου 90 αγόρια και κορίτσια από έξι χώρες (Ρωσία, Βέλγιο, Κύπρος, Σλοβενία, Σερβία και Ελλάδα), γεννημένα μεταξύ 2004 και 2007, άνοιξαν νέους ορίζοντες στην αγωνιστική πορεία τους και βίωσαν μία ξεχωριστή εμπειρία, που με κάθε βεβαιότητα θα θελήσουν να ξαναζήσουν και τα επόμενα χρόνια.

Ξεχωριστή λάμψη έδωσαν επίσης με την παρουσία τους οι Ολυμπιονίκες Ιωάννης Μελισσανίδης, και Βασίλης Τσολακίδης, καθώς και ο παγκόσμιος πρωταθλητής Λευτέρης Κοσμίδης.

H Αντιπεριφερειάρχης  Βούλα Πατουλίδου  μαζί με τον «χρυσό» Ολυμπιονίκη της Ατλάντα βράβευσαν τον Ρώσο θρύλο της ενόργανης και εννιά φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Γιούρι Καραλιόφ, ο οποίος είναι παρών στο “Horizon Cup” ως συνοδός-προπονητής της ρωσικής Ακαδημίας «Νικολάι Τολκατσιόφ».

«Είναι πολύ συγκινητικό να βρίσκομαι ξανά σ’ αυτό τον χώρο. Παρουσία της τεράστιας Βούλας Πατουλίδου και του κ. Βασιλειάδη, που προσπαθεί και αυτός να κάνει το καλύτερο δυνατό για το άθλημα παρ’ όλες τις δυσκολίες που έχουμε τα τελευταία χρόνια, σας υπόσχομαι αυτό το τουρνουά να το ανεβάσουμε ακόμα περισσότερο και του χρόνου να έχουμε στη Θεσσαλονίκη διψήφιο αριθμό ξένων χωρών. Με όλες μας τις δυνάμεις, το ‘Horizon Cup’ θα το μετατρέψουμε σε έναν θεσμό που θα δίνει όραμα στα νέα παιδιά», τόνισε ο Ιωάννης Μελισσανίδης, κερδίζοντας το χειροκρότημα όλων των θεατών που βρέθηκαν στην αίθουσα που φέρει το όνομά του.

Σε ό,τι αφορά στο αγωνιστικό σκέλος, νικήτρια στην ομαδική κατάταξη αναδείχθηκε στην κατηγορία παίδων η Ακαδημία «Νικολάι Τολκατσιόφ» από τη Ρωσία (Νικίτα Κουρσάκοφ, Λεβ Πανφίλοφ, Μαξίμ Ποντσεβάλοφ, Βιτάλι Σουχοντόλσκι) με 207,500 β., μπροστά από τον Α.Γ.Σ. Πυραμίδα (Σεραφείμ Εμεινίδης, Παναγιώτης Κουπουρτιάδης, Άγγελος Μελιξετιάν, Δαβίδ Πετρουσιάν) που είχε 196,800 β. και τον Ορφέα Καλαμαριάς (Γιώργος Καλογεράκης, Στέφανος Μούδιος, Παναγιώτης Μπίλης) που συγκέντρωσε 181,800 β..

Στην κατηγορία κορασίδων, το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό κατέκτησε ο Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση (Αναστασία Λαζαρίδου, Φανή Τρευλοπούλου, Πολυξένη-Σοφία Τσιμπισκάκη, Μαρία Βελετζέκη) με 132,250 β., ενώ στο βάθρο ακολούθησαν η ρωσική Ακαδημία «Νικολάι Τολκατσιόφ» (Μιλάνα Ιβάνοβα, Μαρίνα Μαλιούκεβιτς, Αναστασία Σιρσόβα) με 131,250 β. και ο κυπριακός σύλλογος Αθανάσια Γ.Σ. (Γεωργία Χαραλάμπους, Ευαγγελίνα Δημητρίου, Άρτεμις-Λούσι Γεωργίου, Ραφαέλα Περατικού) με 130,550 β..

Οι νικητές και νικήτριες στα ατομικά αγωνίσματα, ανά έτος γέννησης:

ΠΑΙΔΕΣ 2004

Σύνθετο ατομικό: 1. Δημήτρης Παπουτσής (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 69,200 β., 2. Νικίτα Κουρσάκοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 66,850 β., 3. Στέφανος Μούδιος (Ορφέας Καλαμαριάς) 66,750 β.
Έδαφος: 1. Δημήτρης Παπουτσής (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,600 β., 2. Δαβίδ Πετρουσιάν (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 11,900 β., 3. Παναγιώτης Κουπουρτιάδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 11,600 β.
Πλάγιος ίππος: 1. Μαρσό Βιζέρ (Γαλλόφωνη Ομοσπονδία, Βέλγιο) 10,700 β., 2. Νικίτα Κουρσάκοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 10,550 β., 3. Στέφανος Μούδιος (Ορφέας Καλαμαριάς) 10,100 β.
Κρίκοι: 1. Δημήτρης Παπουτσής (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,950 β., 2. Στέφανος Μούδιος (Ορφέας Καλαμαριάς) 11,650 β., 1. Μαρσό Βιζέρ (Γαλλόφωνη Ομοσπονδία, Βέλγιο) 11,650 β.
Άλμα: 1. Δημήτρης Παπουτσής (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,850 β., 2. Δαβίδ Πετρουσιάν (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 11,200 β., 2. Νικίτα Κουρσάκοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,200 β.
Δίζυγο: 1. Νικίτα Κουρσάκοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 12,050 β., 2. Δημήτρης Παπουτσής (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,950 β., 3. Στέφανος Μούδιος (Ορφέας Καλαμαριάς) 11,600 β.
Μονόζυγο: 1. Δαβίδ Πετρουσιάν (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 11,600 β., 2. Δημήτρης Παπουτσής (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,350 β., 3. Στέφανος Μούδιος (Ορφέας Καλαμαριάς) 11,250 β.

ΠΑΙΔΕΣ 2005

Σύνθετο ατομικό: 1. Βιτάλι Σουχοντόλσκι (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 69,950 β., 2. Μαξίμ Ποντσεβάλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 67,050 β., 3. Κυριάκος Μαρκίδης (Πενταδάκτυλος, Κύπρος) 64,650 β.
Έδαφος: 1. Βιτάλι Σουχοντόλσκι (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,900 β., 2. Μαξίμ Ποντσεβάλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,550 β., 3. Παναγιώτης Μπίλης (Ορφέας Καλαμαριάς) 11,200 β., 3. Κυριάκος Μαρκίδης (Πενταδάκτυλος, Κύπρος) 11,200 β.
Πλάγιος ίππος: 1. Βιτάλι Σουχοντόλσκι (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 12,150 β., 2. Μαξίμ Ποντσεβάλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 10,700 β., 3. Παναγιώτης Μπίλης (Ορφέας Καλαμαριάς) 10,050 β.
Κρίκοι: 1. Βιτάλι Σουχοντόλσκι (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,750 β., 2. Μαξίμ Ποντσεβάλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,550 β., 3. Άγγελος Καραξάνης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,300 β.
Άλμα: 1. Άγγελος Καραξάνης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,900 β., 2. Κυριάκος Μαρκίδης (Πενταδάκτυλος, Κύπρος) 11,500 β., 3. Μαξίμ Ποντσεβάλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,400 β.
Δίζυγο: 1. Βιτάλι Σουχοντόλσκι (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 12,400 β., 2. Ρομέο Γιοστ (Γαλλόφωνη Ομοσπονδία, Βέλγιο) 11,450 β., 3. Γρηγόρης Τριτσινιώτης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης) 11,250 β.
Μονόζυγο: 1. Άγγελος Καραξάνης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,700 β., 1. Βιτάλι Σουχοντόλσκι (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,700 β., 1. Κυριάκος Μαρκίδης (Πενταδάκτυλος, Κύπρος) 11,700 β.

ΠΑΙΔΕΣ 2006

Σύνθετο ατομικό: 1. Λεβ Πανφίλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 67,400 β., 2. Άγγελος Μελιξετιάν (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 66,050 β., 3. Σεραφείμ Εμεινίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 64,900 β.
Έδαφος: 1. Άγγελος Μελιξετιάν (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 11,800 β., 1. Λεβ Πανφίλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,800 β., 3. Γιάννης Περδίκης (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) 11,500 β., 3. Νεόφυτος Σάββα (Βύρων Λάρνακας, Κύπρος) 11,500 β.
Πλάγιος ίππος: 1. Λεβ Πανφίλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,500 β., 2. Νεόφυτος Σάββα (Βύρων Λάρνακας, Κύπρος) 11,250 β., 3. Σεραφείμ Εμεινίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 8,550 β.
Κρίκοι: 1. Νεόφυτος Σάββα (Βύρων Λάρνακας, Κύπρος) 11,350 β., 2. Λεβ Πανφίλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,300 β., 3. Άγγελος Μελιξετιάν (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 11,200 β.
Άλμα: 1. Άγγελος Μελιξετιάν (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 12,350 β., 2. Λεβ Πανφίλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,450 β., 3. Βασίλης Προβιάς (Ο.Κ.Α. Αρκάδι) 11,200 β.
Δίζυγο: 1. Σεραφείμ Εμεινίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 12,100 β., 2. Άγγελος Μελιξετιάν (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 11,350 β., 3. Λεβ Πανφίλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,250 β.
Μονόζυγο: 1. Σεραφείμ Εμεινίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 11,250 β., 2. Άγγελος Μελιξετιάν (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα) 11,150 β., 3. Λεβ Πανφίλοφ (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 10,100 β.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2005

Σύνθετο ατομικό: 1. Κωνσταντίνα Μαραγκού (Ο.Α. Λαυρίου) 47,400 β., 2. Αναστάσια Σιρσόβα (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 46,600 β., 3. Άρτεμις-Λούσι Γεωργίου (Αθανάσια Γ.Σ., Κύπρος) 43,300 β.
Άλμα: 1. Παρασκευή Γκίνη (Ειρήνη Περιστερίου) 12,500 β., 2. Αναστάσια Σιρσόβα (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 12,400 β., 3. Σταματία Πάλλη (Ο.Φ.Ν.Ι.) 12,300 β.
Ασύμμετροι ζυγοί: 1. Κωνσταντίνα Μαραγκού (Ο.Α. Λαυρίου) 10,650 β., 2. Αναστάσια Σιρσόβα (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 9,900 β., 3. Σταματία Πάλλη (Ο.Φ.Ν.Ι.) 9,500 β.
Δοκός ισορροπίας: 1. Κωνσταντίνα Μαραγκού (Ο.Α. Λαυρίου) 12,500 β., 2. Αναστάσια Σιρσόβα (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 12,000 β., 3. Παρασκευή Γκίνη (Ειρήνη Περιστερίου) 11,400 β.
Έδαφος: 1. Κωνσταντίνα Μαραγκού (Ο.Α. Λαυρίου) 12,800 β., 2. Αναστάσια Σιρσόβα (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 12,300 β., 2. Ευαγγελίνα Δημητρίου (Αθανάσια Γ.Σ., Κύπρος) 12,300 β.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2006

Σύνθετο ατομικό: 1. Νάντια Νικολαΐδη (Ολυμπιακή Φλόγα) 44,900 β., 2. Φανή Τρευλοπούλου (Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση) 44,200 β., 3. Ελένη Παπαδοπούλου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 43,900 β.
Άλμα: 1. Νάντια Νικολαΐδη (Ολυμπιακή Φλόγα) 12,550 β., 2. Αθηνά-Ασημούλα Μαστρογιάννη (Ειρήνη Περιστερίου) 12,500 β., 3. Μιλιάνα Στογιάνοβιτς (Παρτίζαν Κόστολατς, Σερβία) 12,450 β.
Ασύμμετροι ζυγοί: 1. Μαρίνα Μαλιούκεβιτς (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 10,750 β., 2. Ελένη Παπαδοπούλου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 9,850 β., 3. Αρετή-Παρασκευή Παγώνη (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 9,750 β., 3. Φανή Τρευλοπούλου (Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση) 9,750 β.
Δοκός ισορροπίας: 1. Τία Πάβλιν Ζάκοβεκ (Σίσκα Λιουμπλιάνας, Σλοβενία) 11,600 β., 2. Νάντια Νικολαΐδη (Ολυμπιακή Φλόγα) 11,100 β., 3. Νικολίνα Πίττα (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 10,900 β.
Έδαφος: 1. Άννα-Μαρία Μιχαλάκου (Άτλας Πατρών) 12,400 β., 2. Αρετή-Παρασκευή Παγώνη (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,000 β., 3. Νάντια Νικολαΐδη (Ολυμπιακή Φλόγα) 11,800 β.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2007

Σύνθετο ατομικό: 1. Μαρία Βελετζέκη (Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση) 46,000 β., 2. Αθανασία Μεσίρη (Άτλας Πατρών) 43,350 β., 3. Γεωργία Χαραλάμπους (Αθανάσια Γ.Σ., Κύπρος) 43,200 β.
Άλμα: 1. Αθανασία Μεσίρη (Άτλας Πατρών) 12,600 β., 2. Μαρία Βελετζέκη (Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση) 12,100 β., 3. Μιλάνα Ιβάνοβα (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 11,950 β.
Ασύμμετροι ζυγοί: 1. Μιλάνα Ιβάνοβα (Ακαδημία Τολκατσιόφ, Ρωσία) 9,750 β., 2. Μαρία Βελετζέκη (Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση) 9,600 β., 3. Γεωργία Χαραλάμπους (Αθανάσια Γ.Σ., Κύπρος) 9,350 β.
Δοκός ισορροπίας: 1. Μαρία Βελετζέκη (Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση) 12,300 β., 2. Αθανασία Μεσίρη (Άτλας Πατρών) 11,650 β., 3. Χριστίνα-Μαρία Καραποστόλη (Προμηθέας Ξάνθης) 10,750 β., 3. Σοφία Χατζηαβραάμ (Αστέρας Κορδελιού) 10,750 β.
Έδαφος: 1. Μαρία Βελετζέκη (Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση) 12,000 β., 3. Γεωργία Χαραλάμπους (Αθανάσια Γ.Σ., Κύπρος) 11,850 β., 3. Άννα Μάλκοβα (Σίσκα Λιουμπλιάνας, Σλοβενία) 11,800 β.

Best of internet