Η Ξουλόγη 11η στους Μεσογειακούς

Την 11η θέση στο σύνθετο ατομικό γυναικών, με πολύ καλή εμφάνιση, κατέκτησε η πρωταθλήτρια της ενόργανης γυμναστικής Ιωάννα Ξουλόγη στους Μεσογειακούς Αγώνες «Ταραγόνα 2018». 10ος στο σύνθετο ατομικό ο Ηλιόπουλος και 13ος ο Τανταλίδης.

Η 26χρονη Ελληνίδα εκπρόσωπος συγκέντρωσε 47,650 βαθμούς στον τελικό του αγωνίσματος (άλμα: 12,600 β., ασύμμετροι ζυγοί: 11,950 β., δοκός ισορροπίας: 11,000 β., έδαφος: 12,100 β.) και τερμάτισε 11η μεταξύ των 16 φιναλίστ, βελτιώνοντας τόσο την κατάταξη όσο και τη βαθμολογική συγκομιδή της συγκριτικά με τον προκριματικό, στον οποίο είχε καταταγεί 15η με 46,050 βαθμούς.

Νικήτρια στο σύνθετο ατομικό γυναικών αναδείχθηκε η Ιταλίδα Λάρα Μόρι με 53,200 β., αφήνοντας πίσω της τη Γαλλίδα Λουίζ Βανίλ με 52,050 β. και την Ισπανίδα Άνα Πέρεθ με 51,450 β..

10ος στο σύνθετο ατομικό ο Ηλιόπουλος και 13ος ο Τανταλίδης

Επιτυχημένη παρουσία είχαν ο Νίκος Ηλιόπουλος και ο Αντώνης Τανταλίδης στον τελικό του σύνθετου ατομικού ανδρών της ενόργανης γυμναστικής, στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα, όπου το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κύπριος Μάριος Γεωργίου.

Στον τελικό του σύνθετου, ο Νίκος Ηλιόπουλος τερμάτισε 10ος με 79,050 βαθμούς (έδαφος: 11,600 β., πλάγιος ίππος: 12,900 β., κρίκοι: 13,250 β., άλμα: 13,700 β., δίζυγο: 14,000 β., μονόζυγο: 13,600 β.), διατηρώντας την ίδια θέση που είχε και στον προκριματικό, ενώ ο Αντώνης Τανταλίδης κατετάγη 13ος μεταξύ των 22 φιναλίστ με 76,450 βαθμούς (έδαφος: 13,200 β., πλάγιος ίππος: 12,050 β., κρίκοι: 12,650 β., άλμα: 14,400 β., δίζυγο: 13,150 β., μονόζυγο: 11,000 β.), υποχωρώντας κατά δύο θέσεις συγκριτικά με την προκριματική φάση.

Το χρυσό μετάλλιο φόρεσε στο στήθος ο Κύπριος Μάριος Γεωργίου, με εντυπωσιακή εμφάνιση και 84,050 βαθμούς (έδαφος: 13,950 β., πλάγιος ίππος: 14,650 β., κρίκοι: 13,750 β., άλμα: 14,200 β., δίζυγο: 13,650 β., μονόζυγο: 13,850 β.). Στο βάθρο τον ακολούθησαν ο Γάλλος Ζιλιέν Γκομπό με 83,850 β. και ο Τούρκος Αχμέτ Οντέρ με 82,900 β..
Παρών στον τελικό ήταν από κυπριακής πλευράς και ο Ηλίας Γεωργίου, που κατέλαβε την 8η θέση με 81,750 β..

Tην Τρίτη οι επόμενοι τελικοί

Τα αγωνίσματα της ενόργανης γυμναστικής στους Μεσογειακούς Αγώνες ολοκληρώνονται την Τρίτη (26/06) με τους τελικούς οργάνων (18:00 - 22:00 ώρα Ελλάδας), στους οποίους θα πάρουν μέρος επτά Έλληνες αθλητές:
Ο Χριστόφορος Κωνσταντινίδης στις ασκήσεις εδάφους, ο Αντώνης Τανταλίδης στον πλάγιο ίππο, οι Βλάσης Μάρας και Νίκος Ηλιόπουλος στο μονόζυγο, καθώς επίσης οιΑργυρώ Αφράτη και Ευαγγελία Μονοκρούσου στο άλμα και η Βασιλική Μιλλούση στη δοκό ισορροπίας.