Μια... ανάσα από τους Ολυμπιακούς του 2020 ο Μιτάκης!

Αντώνης Πατσούρας

Πρωταθλητές Ελλάδος και κοντά στην Ολυμπιακή πρόκριση στα 470 οι Μάντης-Καγιαλής (11η χρονιά!) και Μπόζη-Κλωναρίδου.

Με την Ελλάδα να κερδίζει 52 μετάλλια ολοκληρώθηκε το Σάββατο η «29η Athens International Sailing Week 2019» στις εγκαταστάσεις του «ATHENS INTERNATIONAL SAILING CENTER» στην ναυταθλητική μαρίνα του δήμου Καλλιθέας.

Στον σπουδαίο διεθνή αγώνα συμμετείχαν 800 ιστιοπλόοι από 16 χώρες του κόσμου, σε Ολυμπιακές αλλά και κλάσεις ανάπτυξης και οι Έλληνες αθλητές σάρωσαν τα μετάλλια.

Από τα 52 μετάλλια τα 34 (11 χρυσά, 12 αργυρά και 11 χάλκινα μετάλλια) ήταν για την πρώτη φάση της διοργάνωσης που έγιναν οι κατηγορίες ανάπτυξης και τα ΑμεΑ και τα υπόλοιπα 18 (8 χρυσά, 7 αργυρά και 3 χάλκινα) ήταν για την δεύτερη φάση που οι ιστιοπλόοι αγωνίστηκαν στις ολυμπιακές κατηγορίες και τα πανελλήνια πρωταθλήματα.

Φυσικά ο αγώνας αυτός έδωσε την πρόκριση στο Τόκιο στον Βύρων Κοκκαλάνη στα RSX και έτσι θα δώσει το παρών για 3η φορά στο μεγάλο αθλητικό ραντεβού.

Μια ανάσα από την Ολυμπιακή πρόκριση είναι στα Finn ο Γιάννης Μιτάκης. Ο Έλληνας ιστιοπλόος πήρε την 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και χωρίς να έχει άλλο αντίπαλο στην κλάση του ίσως να είναι στο Τόκιο και χωρίς να τρέξει στη Γένοβα τον Απρίλιο.

Στα 470 ανδρών οι Ολυμπιονίκες Μάντης-Καγιαλής κέρδισαν άλλο ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα, το 11ο, και έκαναν τεράστιο βήμα για την παρουσία τους στο Τόκιο αφού είναι απίθανο στη Γένοβα (2ος αγώνας πρόκρισης) να τους προσπεράσει άλλο ελληνικό δίδυμο.

Στην ίδια κλάση αλλά και στις γυναίκες οι Μπόζη-Κλωναρίδου κέρδισαν το πρωτάθλημα και είναι φαβορί για πρόκριση.

Φυσικά στα Λέιζερ Ράντιαλ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια για 7η χρονιά η Βασιλεία Καραχάλιου και φουλάρει για το Τόκιο 2020.

Ακόμη αξίζει να σημειώσουμε την εντυπωσιακή εμφάνιση του Αλέξανδρου Καπλογιαννάκη στα RSX 8.5 όπου και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο ενώ στα Λέιζερ ο Δημήτρης Παπαδημητρίου πήρε το χάλκινο.

Ο Βύρων Κοκκαλάνης, ο Αλέξανδρος Καπλογιαννάκης και ο Δημήτρης Παπαδημητρίου ανήκουν στο χορηγικό πρόγραμμα «Βwinners: Στηρίζουμε τη Νέα Γενιά Ολυμπιονικών», στο οποίο η bwin υποστηρίζει νεαρούς αθλητές που αγωνίζονται να κερδίσουν την πρόκρισή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες.