Πρωταθλητής κόσμου στο δίαθλο ο Βασιλείου

Μοναδικές στιγμές ζει το ελληνικό Μοντέρνο Πένταθλο, καθώς ο Αγγελος Βασιλείου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Διάθλου-Τριάθλου που διεξήχθη στην Αίγυπτο.

Στην τελευταία ημέρα της διοργάνωσης ο Ελληνας πρωταθλητής, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο δίαθλο και στέρησε από τον Τόμας Σβομπόντα (Τσεχία) να κάνει το repeat και να κατακτήσει για 2η συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο.

Στον συναρπαστικότατο τελικό κέρδισε για μόλις 1.77 δευτερόλεπτα και αμέσως μετά ξέσπασε το ελληνικό γλέντι, με τον Βασιλείου να έχει κατακτήσει το χρυσό και στο Παγκόσμιο του 2015 !
Αξίζει να σημειωθεί ότι η επιτυχία του Βασιλείου ήταν το θέμα της ημέρας στην Παγκόσμια Ομοσπονδία Μοντέρνου Πεντάθλου, χαρακτηρίζοντας τον αγώνα… θρίλερ!
Στην τελευταία ημέρα της διοργάνωσης ο Ελληνας πρωταθλητής, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στέρησε από τον Τόμας Σβομπόντα (Τσεχία) να κάνει το repeat και να κατακτήσει για 2η συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο.
Αναμφίβολα πρόκειται για μια ιστορική στιγμή για τη χώρα μας, που για πρώτη φορά καταφέρνει να δει έναν πρωταθλητή στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στην ηλικιακή κατηγορία των Ανδρών. Στον συναρπαστικότατο τελικό κέρδισε για μόλις 1.77 δευτερόλεπτα και αμέσως μετά ξέσπασε το ελληνικό γλέντι!