Στην 4η θέση του Παγκοσμίου Νέων Γυναικών η Ελλάδα

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 9-8 από την Ιταλία στον μικρό τελικό στη Μαδέιρα και έμεινε στην 4η θέση στο Παγκόσμιο.

Την τιμητική 4η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πόλο Νέων Γυναικών που διεξάγεται στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας κατέλαβε η Ελλάδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 9-8 από την Ιταλία στον μικρό τελικό και έτσι έμεινε εκτός βάθρου.

Η Ελλάδα ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ αλλά στο 2.42 η Πρωτοπαπά μείωσε σε 9-8 και έδωσε ελπίδες οι οποίες όμως διαψεύστηκαν.

Μετά από τον χαμένο παραπάνω της Ιταλίας η Ελλάδα είχε 2 χαμένες επιθέσεις και έμεινε χωρίς γκολ.

Στους δυο αγώνες μεταλλίου με τη Ρωσία και την Ιταλία η Ελλάδα δεν είχε την εικόνα που έδειξε έως τότε στη διοργάνωση και έτσι έμεινε 4η.

Πάντως το υλικό που έχει η ομάδα είναι πολύ καλό και θα πρέπει τα κορίτσια να παίζουν και στους συλλόγους τους και όχι να... γυαλίζουν πάγκους και να γίνονται ... θυσία στο βωμό των αποτελεσμάτων.

Τα οχτάλεπτα: 4-1, 2-2, 2-3, 1-2

ΕΛΛΑΔΑ: Κοτσιώνη, Κατσιμπρή, Λούδη, Ελληνιάδη 2, Πρωτοπαπά 1, Μαστρόκαλου, Νίνου Ε. 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κοκκινάκη, Δούλη, Κοντονή 1, Κανετίδου 2, Αρχοντάκη.