ΑΝΟ Γλυφάδας - Πανιώνιος 11-5

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας επικράτησε 11-5 του Πανιωνίου στον δεύτερο ημιτελικό του final-4 ανδρών που διεξάγεται στο Ιωνικό Κολυμβητήριο της Χίου και βρεθεί απέναντι στον Ολυμπιακό στον τελικό.

Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη καταφέρνει να επιστρέψει σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών έπειτα από 25 χρόνια.

Τελευταία φορά που ο ΑΝΟ Γλυφάδας βρέθηκε σε τελικό ήταν το 1993, όπου είχε ηττηθεί από τον Ολυμπιακό με 8-4.

Τελευταία φορά που είχε πάρει το τρόπαιο ήταν το 1989 όταν είχε νικήσει στην παράταση του τότε τελικού τον ΝΟ Βουλιαγμένης με 10-8 (7-7 κ.α.).

Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, όμως ένα λάθος του προπονητή του Πανιωνίου, Κώστας Δήμου, ο οποίος πήρε τάιμ άουτ ενώ δεν το εδικαιούτο, λίγο πριν τη λήξη του δεύτερου οκτάλεπτου (σκορ 3-3) και έδωσε τη μπάλα στον αντίπαλο, ανέτρεψε το ματς.

Η ψυχολογία γύρισε με το μέρος της Γλυφάδας, η οποία προηγήθηκε 4-3 στο ημίχρονο, ανεβάζοντας στο τρίτο οκτάλεπτο τη διαφορά και στα 5 γκολ (10-5), για να κάνει το τελικό 11-5 στην τελευταία περίοδο.

Ο κορυφαίος της ομάδας της Γλυφάδας, ο φουνταριστός της, Κίμων Αλεξίου.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 11-5

Οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 6-2, 1-0.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς, Τζελάτης, Παπανικολάου, Αλεξίου 3, Παπασηφάκης 2, Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 1, Ρομπόπουλος, Χατζηγούλας 1, Αλβέρτης 1, Φωτόπουλος 1, Σκουμπάκης 1, Σαλτερής, Λεμπέσης, Γαλάνης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Πρωτονοτάριος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς 2, Περόπουλος, Κουτσιαλής, Μπργκούλιαν, Κουλεράκης, Καλαϊτζής 2, Φαναριώτογλου, Παπαποστόλου 1, Σταυρόπουλος, Βέκκος, Ποταμιάνος, Μαντής, Δημακόπουλος, Παπαδόπουλος Δ.

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Μαρκοπούλου

Αλυτάρχης: Τάκης Ταναϊνης