Ανόβερο - Ολυμπιακός 7-12

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 12-7 από το Ανόβερο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο του Champions League και μένει μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου μπήκαν συγκεντρωμένοι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους ούτε καν να τους πλησιάσουν στο σκορ από την αρχή της τρίτης περιόδου και έπειτα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 με γκολ του Γούνα και πήγαν στη δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 3-1 και 3-4 στο ημίχρονο.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στα δύο τέρματα, αυξάνοντας την έως το τέλος.

Κορυφαίος επιθετικά για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Γιάννης Φουντούλης, ο οποίος πέτυχε 3 γκολ.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός φτάνει τους 22 βαθμούς, (έχει μία ισοπαλία με την Μπαρτελονέτα και μία ήττα από την Γιουγκ) με έναν αγώνα περισσότερο. Ακολουθεί η Μπρέσια με 16 βαθμούς.

ΑΝΟΒΕΡΟ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-12

Οκτάλεπτα: 1-3, 2-1, 2-4, 2-4

Ανόβερο (Κάρστεν Σεχάφερ): Σένκελ, Τσόρουσιτς, Μπουκόφσκι, Ρεάλ 2, Μπργκούλιαν Νταρ. 1, Ράντοβιτς 1, Γιόκιτς 1, Πρόις, Σέκουλιτς, Εστράνι 1, Μπαν 1, Βίνκελχορστ, Σούκιτς.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος

Διαιτητές: Σεβέρο (Ιταλία), Μαροσβάρι (Ουγγαρία)