Ήττα με 3-2 στη Ρωσία η εθνική ανδρών

Την ήττα με 3-2 γνώρισε απόψε στη Μόσχα από τη Ρωσία η εθνική μας ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης των ανδρών.

Στη συναρπαστική αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του 6ου γκρουπ στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2019 έφυγε από το Sports complex «Chertanovo» χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να κάνει σημαντικό βήμα για την πρωτιά στον όμιλο, αλλά όχι με σκυμμένο κεφάλι.

Προηγήθηκε με 2-0, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να επικρατήσει ακόμα και στα τρία επί μέρους ματς, αλλά στο τέλος οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος της. Έκανε μία ακόμα πολύ αξιόλογη εμφάνιση, τρεις φορές βρέθηκε δύο σετ μακριά από τη νίκη, όμως και η Ρωσία από την άλλη πλευρά έδειξε ψυχικά αποθέματα και την υψηλή της ποιότητα χρησιμοποιώντας συνολικά τέσσερις αθλητές.

Ο αγώνας κράτησε 3,5 ώρες κι έγινε μπροστά σε εκατοντάδες φιλάθλους. Στη βαθμολογία η Ελλάδα προπορεύεται με 3 βαθμούς σε 2 αγώνες, η Ρωσία ακολουθεί με 2 βαθμούς σε 1 και τελευταίο είναι το Λουξεμβούργο με 1 βαθμό σε 1 ματς. Για τα παιχνίδια της στον 2ο γύρο βέβαια, η εθνική μας εξακολουθεί να διατηρεί πολλές ελπίδες για την 1η θέση στο 6ο γκρουπ, ενώ το πιο ουσιαστικό είναι ότι δεν κινδυνεύει το πλασάρισμά της στην πρώτη δυάδα και η πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.