Στην 3η θέση Ελευσίνα και Άρης στην Α2 ανδρών και γυναικών, αντίστοιχα

Οι αγώνες μεταξύ των ομάδων, οι οποίες ισοβαθμούσαν στην 3η θέση, είχαν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη σημερινή αγωνιστική ημέρα των πρωταθλημάτων της Α2 εθνικής κατηγορίας επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Στην ομοσπονδιακή αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας συναντήθηκαν ο Γ.Α.Σ. Ελευσίνας και ο Ίφιτος Πατρών στους άνδρες και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με τον Άρη 2006 στις γυναίκες.

Έγιναν δύο ντέρμπι, όπου επικράτησαν η Ελευσίνα και ο Άρης με 4-2 και 4-3 αντίστοιχα. Βρέθηκαν μόνοι στην 3η θέση και απέκτησαν θεωρητικά ένα πλεονέκτημα για το δικαίωμα εισόδου στα μπαράζ. Στην Α2 ανδρών μάλιστα, ολοκληρώθηκε σήμερα ο 1ος γύρος.

Η Αθηνά Μαγκουφάνας διεύρυνε το σερί και φιγουράρει στην κορυφή και πίσω της στον ένα βαθμό είναι η Α.Ε.Κ. Στις γυναίκες έγινε η 6η αγωνιστική με τον πρωτοπόρο Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας να ξεπερνά το υψηλό εμπόδιο, που του έβαλαν οι Φοίνικες Πάτρας και να συνεχίζει το αήττητο. Εύκολα έκανε το 3 στα 3 του Σαββατοκύριακου ο Γ.Α.Ο. Πειραιά και ακολουθεί στη 2η θέση.

Στην 9η αγωνιστική των ανδρών έδειχνε ισορροπημένο από την αρχή το παιχνίδι της Ελευσίνας με τον Ίφιτο. Οι Πατρινοί υπερτερούσαν στον πρώτο παίκτη με τον Κύπριο Γιάνγκου, ενώ για τους Ελευσίνιους το στήσιμο των τριάδων έβγαλε φαβορί στα δικά του ματς τον νεαρό διεθνή Κωνσταντίνο Στάμου.

Το καθοριστικό αποτέλεσμα ήρθε στο 6ο στη σειρά παιχνίδι όπου ο Αλέξης Κουλουριώτης λύγισε τον έμπειρο στην κατηγορία Δημήτρη Μακρή.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Γ.Α.Σ. Ελευσίς-Ίφιτος Πατρών 4-2:

Δημήτρης Στάμου-Χαράλαμπος Χρήστου 3-1 (13-11, 7-11, 11-7, 11-5)
Αλέξης Κουλουριώτης-Μάριος Γιάνγκου 0-3 (5-11, 6-11, 9-11)
Κωνσταντίνος Στάμου-Δημήτρης Μακρής 3-0 (11-9, 11-3, 11-8)
Δ. Στάμου-Γιάνγκου 0-3 (4-11, 9-11, 5-11)
Κ. Στάμου-Χρήστου 3-0 (11-5, 11-3, 11-8)
Κουλουριώτης-Μακρής 3-1 (11-8, 9-11, 11-6, 11-6)

Στα επτά επί μέρους ματς πήγε ξανά μία αναμέτρηση των Αετών Πόλης, αλλά αυτή τη φορά κατάφεραν να επικρατήσουν. Καταγράφηκαν διακυμάνσεις στο σκορ ώσπου οι Αετοί πήραν την αποφασιστική νίκη στο διπλό και πήραν βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή. Στον εναρκτήριο αγώνα ο Γιάννης Δαμιανής νίκησε με 3-1 σετ τον Παναγιώτη Πετρή.

Στη συνέχεια ο Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης έχασε 3-2 σε συναρπαστικό ματς από τον Γιάννη Μπόσκοβιτς (το 4ο σετ έληξε 20-18 για τον αθλητή της Βούλας) και ακολούθως ο Γεράσιμος Πετρής με 3-1 από τον Ιάσωνα Κορδούτη. Ο Δαμιανής πήγε επίσης στα πέντε σετ με τον Μπόσκοβιτς και ισοφάρισε σε 2-2 και οι Αετοί ξαναπήραν προβάδισμα όταν στην αναμέτρηση των δύο …Πετρίδων επικράτησε με 3-0 σετ ο Γεράσιμος.

Ο Κορδούτης πέτυχε νέα νίκη αργότερα κάνοντας το 3-3 (ξεπέρασε με 3-1 σετ τον Χατζηλυγερούδη) και στο διπλό οι Δαμιανής/Πετρής επιβλήθηκαν με 3-0 των Κορδούτη/Μπόσκοβιτς.

Η Αθηνά έκλεισε ιδανικά τον 1ο γύρο νικώντας την Ε.Α. Βόχας με 4-0. Ο πρώην δευτεραθλητής Ελλάδας του απλού ανδρών Λευτέρης Μάκρας δεν ενίσχυσε αυτή τη φορά την ομάδα της Κορινθίας. Χωρίς ιδιαίτερη πίεση η Α.Ε.Κ. κατέβαλλε με 4-1 το Π.Κ.Δ. Ταύρου, ενώ επανήλθε στις νίκες η Ένωση Ποντίων επικρατώντας 4-2 της ουραγού Προόδου.

Στις γυναίκες η 6η αγωνιστική δεν έκρυβε εκπλήξεις, πάντως ήταν δυνατές οι δύο από τις τέσσερις αναμετρήσεις. Ο Άρης και ο Εθνικός είχαν την ίδια ανάγκη τη νίκη, καθώς ισοβαθμούσαν στην 3η θέση, η οποία χαρίζει συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου. Το ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις Τσβέτκοβα/Ισαμπάλογλου να χάνουν το 1ο σετ στο καθοριστικό διπλό και να κατακτούν τα τρία επόμενα.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Άρης 2006-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 4-3:
Βενέλινα Τσβέτκοβα-Θεοδώρα Βασιλειάδου 3-1 (4-11, 11-7, 11-7, 11-7)
Ιφιγένεια Ισαμπάλογλου-Βάνια Ζάνεβα 0-3 (3-11, 7-11, 7-11)
Μαρία Καλογιάννη-Παναγιώτα Μούρου 3-0 (11-9, 11-4, 11-9)
Τσβέτκοβα-Ζάνεβα 0-3 (8-11, 7-11, 9-11)
Καλογιάννη-Βασιλειάδου 2-3 (8-11, 14-12, 4-11, 11-9, 6-11)
Ισαμπάλογλου-Μούρου 3-1 (11-3, 11-7, 7-11, 11-5)
Τσβέτκοβα/Ισαμπάλογλου-Ζάνεβα/Μούρου 3-1 (3-11, 11-9, 12-10, 11-6)

Γερή αντίσταση βρήκε η Καβάλα από τους Φοίνικες σ’ έναν ακόμα αγώνα, όπου συναντήθηκαν αθλήτριες από τη Βουλγαρία. Η Κορίνα Κουλιούρη διαμόρφωσε το τελικό 4-2 για την ομάδα της Μακεδονίας όταν έκαμψε με 3-2 σετ (κι ενώ έχανε 0-2) την Αθηνά Λιβιεράτου. H Μαρία Γιόβκοβα πέτυχε δύο νίκες για την Καβάλα (3-0 τη Λιβιεράτου και 3-0 την Ούμπτσεβα) και άλλη μία η Κριστίνα Βραμενκαλίεβα (3-0 σετ την Ηλιοπούλου).

Για τους Φοίνικες είχαν από ένα θετικό αποτέλεσμα η Νάντια Ούμπτσεβα (3-0 σετ τη Βραμενκαλίεβα) και η Βασιλική Ηλιοπούλου (3-0 την Κουλιούρη 3-0). Ο Γ.Α.Ο. Πειραιά επιβλήθηκε 4-0 του ουραγού Καρέα, ενώ το Π.Κ.Δ. Ταύρου ξεπέρασε με 4-1 την Αθηνά, που αγωνίστηκε σήμερα έστω με το μικροπρόβλημα υγείας των αθλητριών της.