«Χρυσός» ξανά στη Μασσαλία ο Χρήστου (pic)

Ο Απόστολος Χρήστου κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και στα 200μ ύπτιο στο μίτινγκ της Μασσαλίας.

Μετά από το χρυσό στα 100μ ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε άλλο ένα στα 200μ ύπτιο στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης της Μασσαλίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 1:58.44, που είναι ο καλύτερος φετινός του χρόνος μετά το 1:59.49 που είχε κάνει τον Φεβρουάριο. Ο Απόστολος Παπαστάμος με 4:22.23 στα 400μ. μικτή ατομική επιβεβαίωσε τα όρια πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του τελικού, πίσω από τον Ούγγρο πρωταθλητή Ευρώπης Νταβίντ Βεράζτο (4:17.11).

Ο Σάββας Θώμογλου τερμάτισε πέμπτος στα 200μ. πρόσθιο με 2:16.63 και η Γεωργία Δαμασιώτη έκτη στα 200μ. πεταλούδα με 2:16.18 (έκανε 2:15.57 στον πρωινό προκριματικό, πλησιάζοντας το όριο για το Ευρωπαϊκό Ε/Ν που είναι 2:14.84).