Στον τελικό με Πανελλήνιο ρεκόρ η Παυλοπούλου

Η Νικολέτα Παυλοπούλου ήταν η πρωταγωνίστρια των απογευματινών αγώνων της Πέμπτης (5/7) για την ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης Εφήβων / Νεανίδων, που διεξάγεται στο Ελσίνκι.

Η Ελληνίδα κολυμβήτρια, με το 2.28.68 στον ημιτελικό των 200μ. πρόσθιο Γυναικών πέρασε ως 4η στον τελικό και κατέρριψε τόσο το ατομικό της ρεκόρ, όσο και το Πανελλήνιο ρεκόρ Νεανίδων, που ανήκε στη Μαρία Μιχαλάκα από το 2010 (2.29.53).

Ο Απόστολος Παπαστάμος εξασφάλισε την πρόκρισή του στον τελικό των 200μ. μικτής Ατομικής Ανδρών ολοκληρώνοντας 7ος στον ημιτελικό με 2.03.32, ενώ ο Νίκος Ντάνος κατετάγη 9ος στον ημιτελικό των 200μ. πεταλούδα Ανδρών με 2.01.00 και θα είναι αναπληρωματικός στον τελικό.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Κωνσταντίνος Εμφιετζής κατέλαβε την 14η θέση με χρόνο 2.02.04 και δεν κατόρθωσε να προκριθεί στον τελικό. Με την ολοκλήρωση της τρίτης σειράς στην τελική κούρσα των 1500μ. ελεύθερο Ανδρών, ο Ανδρέας Γεωργακόπουλος έμαθε την οριστική του θέση. Συγκεκριμένα, με το 15.22.60 που πραγματοποίησε το πρωί, κατέλαβε τελικά την 6η θέση.

Τέλος, ο Σάββας Θώμογλου κατετάγη 7ος στον τελικό των 200μ. πρόσθιο Ανδρών με 2.15.64.