Πανελλήνιο ρεκόρ και τελικός για Bαζαίο!

Δήμος Μπουλούκος

Στον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής προκρίθηκε ο Ανδρέας Βαζαίος, πραγματοποιώντας τον δεύτερο καλύτερο χρόνο 1.53.88 στα προκριματικά του αγωνίσματος, του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης 25άρας πισίνας που διεξάγεται στην Κοπεγχάγη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής με την επίδοση αυτή πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ, το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος με χρόνο 1:54.30. Στο ίδιο αγώνισμα ο Απόστολος Παπαστάμος κατετάγη 47ος με χρόνο 2.03.03. Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Γερμανός Φίλιπ Χέιντς με επίδοση 1.53.60. Ο τελικός γίνεται το Σάββατο.

Επίσης, στον ημιτελικό των 50μ. ελεύθερο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης 25άρας πισίνας προκρίθηκε ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος τερμάτισε 5ος στον σημερινό (15/12) προημιτελικό με επίδοση 21.10 η οποία αποτελεί και νέο Πανελλήνιο ρεκόρ (προηγούμενο ρεκόρ από τον ίδιο 21.47). Ο ημιτελικός του αγωνίσματος είναι προγραμματισμένος για σήμερα στις 18.00 ώρα Ελλάδος. Την πρώτη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε ο Ρώσος Βλάντιμιρ Μορόζοφ με χρόνο 20.72.

Ελληνική παρουσία σε τελικό θα έχουμε σήμερα και από τον Απόστολο Χρήστου, ο οποίος χθες (14/12) τερμάτισε 6ος στον ημιτελικό του αγωνίσματος με επίδοση 50.67 και πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στους προκριματικούς. Ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε ως 5ος από τον προκριματικό, πραγματοποιώντας χρόνο 50.99 καταρρίπτοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ . Στον απογευματινό ημιτελικό κατέβασε και άλλο το χρόνο στα 50.67 και έτσι προκρίθηκε στον σημερινό (15/11) τελικό, που διεξάγεται στις 19.13 (Ώρα Ελλάδος).

Όσο για τον Απόστολο Παπαστάμο, δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 400μ. μικτής ατομικής, αφού τερμάτισε 21ος στον προκριματικό, παρόλα αυτά κατέρριψε το Πανελλήνιο ρεκόρ Παίδων, καθώς ολοκλήρωσε την κούρσα του σε χρόνο 04.18.53. Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Ανδρέα Βαζαίο (04.19.27).

Ο Έλληνας πρωταθλητής με την επίδοση αυτή πέτυχε νέο Πανελλήνιο ρεκόρ (το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος με χρόνο 1:54.30).

Στο ίδιο αγώνισμα ο Απόστολος Παπαστάμος κατετάγη 47ος με χρόνο 2.03.03.

Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Γερμανός Φίλιπ Χέιντς με επίδοση 1.53.60.